Zmywarka to bardzo wygodne urządzenie. Jeszcze niedawno kojarzyła się z luksusem, dzisiaj jest na wyposażeniu wielu kuchni. Czy warto ją kupić? Jak prawidłowo używać zmywarkę? Czego nie można zmywać w zmywarkach? Jakie środki stosować w zmywarkach? O tym wszystkim dowiesz się w tym artykule.
Dlaczego warto kupić zmywarkę
- zaoszczędzisz czas
Zmywanie naczyń po kilkuosobowej rodzinie to nawet pół godziny pracy. W tym czasie możesz odpocząć po obiedzie, iść na spacer, pobawić się dziećmi.
- zaoszczędzisz miejsce
Zamiast ustawiać stosy z brudnych naczyń w zlewie, wstawiasz naczynia do zmywarki. Dzięki temu w kuchni zapanuje porządek.
- dokładniejsze mycie
Nie ma co się oszukiwać, nie wymyjesz naczyń tak dokładnie jak zmywarka. Woda dotrze do wszystkich zakamarków. Wysoka temperatura oraz dobrze dobrane środki do zmywarki sprawią, że naczynia będą czyste i bez smug.
- pielęgnacji dłoni
Wpływ detergentów, gorącej wody na wygląd dłoni i paznokci jest ogromny. Skóra staje się wysuszona a paznokcie łamliwe. Dzięki zmywarce możesz tego uniknąć.
- oszczędzisz wodę
Zobacz też: jak zaoszczędzić na wodzie, prądzie, gazie i ogrzewaniu.
Zmywarka – jak układać naczynia
Zanim włożysz naczynia do zmywarki usuń z talerzy resztki jedzenia, z kubków fusy. W przeciwnym wypadku resztki jedzenia podczas mycia będą przemieszczać się po wnętrzu urządzenia. Mogą zatkać dysze zmywarki osadzać się na filtrze, powodując brzydki zapach.
Pamiętaj też, że zmywarka to nie cudotwórca – nie usunie zaschniętego/trudnego brudu.
Często użytkownicy zmywarek chcą pomieścić w niej jak najwięcej naczyń. Ściśnięte lub źle poukładane naczynia mogą zostać niedokładnie umyte. Woda może nie dostać się we wszystkie zakamarki. Ponadto stos naczyń może zablokować pracę obrotowego ramienia zmywaki. Pamiętaj, aby nie przeładowywać zmywarki.
Zmywarki najczęściej mają dwie wysuwane szuflady. Oprócz tego niektóre zmywarki posiadają skrzydełka do przytrzymania kieliszków lub układania długich noży. Układanie naczyń zacznij od tyłu. Największe i najcięższe naczynia układaj na dolną półkę. Im brudniejsze naczynia, tym powinny znajdować się bliżej dyszy.
Kubki, miski salaterki, garnki układamy w zmywarce dnem do góry. Dzięki temu woda może prawidłowo przepływać wewnątrz urządzenia, spłukując brud z każdej strony naczyń i spływać swobodnie na dół.
Na górnym koszu zmywarki należy umieszczać naczynia lekkie i delikatne – szklanki, kubki, filiżanki czy talerzyki deserowe.
Zobacz też: jak się pozbyć brzydkiego zapachu ze zmywarki
Zmywarka – czego nie można myć w zmywarce
Chociaż zmywarka to cudowne urządzenie, zamienia brudne naczynia w czyste. Jednak nie wszystkie naczynia nadają się do mycia w zmywarce. Zanim załadujesz zmywarkę brudnymi naczyniami, zobacz czego nie powinno się myć w tym urządzeniu.
W zmywarce nie można myć:
- Naczyń delikatnych, wykonanych ze szkła ręcznie malowanego lub dekorowanego.
- Antyków, naczyń starych. Stare naczynia nie są przystosowane do mycia w zmywarce. Mogą stracić połysk, kolor i zdobienia.
- Naczyń drewnianych lub z drewnianymi elementami. Pod wpływem wysokiej temperatury drewno może się odkształcić, popękać a nawet połamać.
- Naczyń aluminiowych. Aluminiowe sztućce i naczynia zmieniają kolor na bury i nieestetyczny.
- Naczyń emaliowanych. Detergenty powodują stopniowe ścieranie się emalii i wzorów.
- Naczyń żeliwnych. Długie cykl mycia w zmywarce może spowodować rdzewienie.
- Naczyń cynowych. Cyna ma niską temperaturę i istnieje ryzyko, że pod wpływem warunków panujących w zmywarce odkształci się.
- Przedmiotów klejonych, takich jak np. trzonki niektórych sztućców.
- Srebrnej zastawy. Chemia zawarta w detergentach może spowodować ciemny nalot.
- Naczyń z pokrywą teflonową. Silne chemikalia mogą zniszczyć powłokę teflonową.
- Kryształy i szkło ołowiowe. Również kryształy lepiej myć ręcznie. Wyjątkiem są te, dopuszczone do mycia w zmywarkach przez producenta.
- Mechanicznych części blenderów, wyciskarek, itp.
Jakie środki do zmywarki stosować?
Do prawidłowego działania zmywarki potrzebne są specjalistyczne detergenty. Pod żadnym pozorem nie do zmywarki nie można dodawać płynu do naczyń. Jeżeli wlejemy nawet niewielką ilość płynu do mycia naczyń do zmywarki – we wnętrzu urządzenia powstanie ogromna ilość piany.
Środki do zmywarki różnią się marką, ceną. Jednak najważniejsze jest prawidłowe użytkowanie zmywarki – prawidłowe ułożenie naczyń, czystość zmywarki (patrz wyżej). Środki najlepszych marek na nic się nie zdadzą, jeżeli źle ułożone naczynia uniemożliwiają prawidłowy przepływ wody w urządzeniu.
Najpopularniejszymi środkami są tabletki do zmywarek. Istnieją również kapsułki z żelem myjącym. Trudno jest jednocześnie odpowiedzieć, które rozwiązanie jest lepsze. Jednak kapsułki z żelem łatwiej się rozpuszczają i resztki detergentu nie zostają w specjalnym koszyku (co się zdarza tabletkom).
Sól do zmywarki
Jeżeli wybrany przez nas środek do zmywania nie posiada zmiękczacza wody przydatna również będzie specjalna sól do zmywarek. Chociaż sól do zmywarek w składzie to w zasadzie do samo co sól kuchenna nie powinno w zmywarce używać tej drugiej.
Sól do zmywarki jest pozbawiona żelaza i węglanów (sól kuchenna może je zawierać). Substancje te podnoszą twardość wody i mogą uszkodzić zmywarkę. Sól zmywarkowa jest bardziej gruboziarnista dzięki czemu wolniej się rozpuszcza. Gdyby sól do zmywarek była drobnoziarnista, mogłaby zablokować urządzenie do zmiękczania wody. Dodatkowo sól do zmywarki zawiera substancje przeciwzbrylające, dzięki którym sól nie zbija się w wielkie kawałki, które mogłyby zablokować zmiękczacz wody.
Sól do zmywarek nie wpływa do wnętrza zmywarki (zmywarka nie myje naczyń słoną wodą). Przepływa przez urządzenie do zmiękczania wody i jest odprowadzana do ścieków. Jony sodu zawarte w soli pozwalają wychwycić jony wapnia i magnezu, które podnoszą twardość wody i są odpowiedzialne za osad na naczyniach.
Zwykle miejsce na sól do zmywarek znajduje się na dnie zmywarki obok odpływu.
Ekologiczne środki do zmywarki
Osoby nastawione proekologicznie mogą samodzielnie zrobić tabletki do zmywarki nie zawierające szkodliwych dla środowiska detergentów. Aby przygotować tabletki zmieszaj boraks, sodę oczyszczoną olejek herbaciany, sok z cytryny. Powstałą pastę umieść w pojemnikach na kostki do lodu.
Zobacz też: tabletki do zmywarki – zrób to sam