Ostatnio pisaliśmy artykuł na temat nietypowego zastosowania soli kuchennej. Dziś czas na sodę oczyszczoną.
Zastosowań sody w gospodarstwie domowym jest bez liku. Sprawdza się w kuchni – zmiękcza wodę, usuwa z dłoni i desek do krojenia zapach czosnku i cebuli, czyści wszystkie kuchenne sprzęty, usuwa z lodówki brzydkie zapachy i to jeszcze nie wszystko. Jest neutralna dla człowieka – rozkłada się na związki nie szkodzące nam ani środowisku. Warto zatem poznać zastosowania tego uniwersalnego środka, który jest idealny do zastosowania w naszym domu.
Soda oczyszczona i mycie warzyw, owoców
Soda oczyszczona pomoże pozbyć się z warzyw i owoców pestycydów – środków ochrony roślin, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Mycie samą wodą nie wystarczy. W sprzedaży dostępne są specjalne płyny do mycia warzyw i owoców, lecz są one dość drogie. Aby pozbyć się chemicznych substancji wystarczy nam tania soda oczyszczona.
Nalej do miski 2-3 litry wody. Dodaj do niej 3 łyżki sody oczyszczonej. Roztworem i gąbką umyj warzywa i owoce. Woda może zmienić swój wygląd: w zależności od substancji użytych przy opryskiwaniu. Może stać się mętna, żółtawa lub tłusta.
Soda oczyszczona i gotowanie kapusty, kalafiora i roślin strączkowych
Szczypta sody dodana podczas gotowania kapusty pomoże zachować jej witaminy.
Dodanie sody przy gotowaniu fasoli, grochu i innych roślin strączkowych spowoduje, że warzywa ugotują się szybciej i będą bardziej strawne.
Natomiast dodanie szczypty sody do kalafiora sprawi, że nie będzie wydzielał nieprzyjemnego zapachu (zobacz też sposoby na kalafiora).
Soda i kwaśne owoce
Soda jako środek alkalizujący (zmieniający odczyn z kwaśnego na zasadowy) zmniejsza kwaskowatość owoców. Przy przyrządzaniu przetworów z kwaśnych owoców należy dodać łyżeczkę sody na kilogram owoców. W ten sposób zmniejszymy kwaskowatość owoców i zaoszczędzimy cukier.
Soda i zapach ryb
Nieprzyjemny zapach filetu z ryby można usunąć mocząc go w roztworze 1 litra wody i 2 łyżek sody oczyszczonej. Po godzinnej kąpieli w lodówce opłucz rybę pod bieżącą wodą i przyrządź. Ten zabieg poprawia również smak dań z ryb.
Soda i twarde mięso
Twardy kawałek mięsa można zmiękczyć za pomocą sody oczyszczonej. Mięso natrzyj sodą i na 3-5 godzin włóż do lodówki. Następnie wypłucz dokładnie mięso i ugotuj. W ten sposób danie mięsne stanie się delikatniejsze.
Soda i pulchny omlet
Aby omlet był bardziej pulchny na każde 3 jajka dodaj ½ łyżeczki sody oczyszczonej.
Soda, a kawa i herbata
Ponieważ soda zmiękcza wodę dodanie 1 łyżeczki na litr wody przeznaczonej na kawę i herbatę poprawi jej smak. Ponadto gotowana w ten sposób woda nie pozostawia kamienia w czajniku. Również osad w szklankach po herbacie jest mniejszy.
Soda zamiast drożdży
Drożdże z powodzeniem możesz zastąpić sodą oczyszczoną. Wymieszaj w równych proporcjach sodę i kwasek cytrynowy i dodaj do ciasta tyle mieszaniny ile powinno być drożdży. Nie czekaj na wyrośnięcie tylko piecz od razu.
Soda i nieprzyjemny zapach rąk
Zapach czosnku, ryby z łatwością usuniesz z rąk jeśli natrzesz dłonie dwiema łyżeczkami sody oczyszczonej i wypłuczesz.
Soda i nieprzyjemny zapach kosza na śmieci
Soda pomoże usunąć nieprzyjemny zapach z kosza na śmieci. Najpierw umyj kosz pod bieżącą wodą a następnie przetrzyj gąbką zamoczoną w roztworze sody.
Soda i nieprzyjemny zapach w lodówce.
Nieprzyjemne zapachy w lodówce pochłonie bez problemu soda oczyszczona. Wsyp 2 łyżki sody na spodek i umieść w lodówce. Po 3-4 dniach zużytą sodę wysyp do zlewozmywaka (tym samym pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu ze zlewu). Do lodówki włóż świeżą sodę.
Soda pomoże nam usunąć również inne nieprzyjemne zapachy:
- Zapach kociej kuwety zniknie, jeśli umyjemy ją roztworem sody.
- Soda usunie nieprzyjemny zapach z butów (zobacz jak zrobić odświeżacz do butów).
- Dywan odświeżymy posypując go sodą, którą usuwamy po 15-20 minutach odkurzaczem.
- Soda usunie również nieprzyjemny zapach z kompostownika. Wystarczy posypać odpadki sodą.
Soda pomaga również utrzymać dom w czystości (zobacz domowe środki czystości).