Mówi się, że łysina jest atrybutem męskości. Przeważnie jest to jednak atrybut niechciany i będący źródłem dużego dyskomfortu. Łysienie dotyka również kobiety, jednak w zdecydowanej większości „ofiarami” tego procesu są mężczyźni. Czy łysienie jest procesem nieodwracalnym? Jak z nim skutecznie walczyć?
Jeszcze do końca lat 90’ walka z łysieniem była dla mężczyzn nierównym bojem. Proces ten można było jedynie maskować i maksymalnie spowolniać. Wydawać by się mogło, że taka jest po prostu kolej rzeczy. Jednak rozwój dermatologii i badań klinicznych nad przyczynami łysienia sprawił, że stało się ono procesem odwracalnym.
Tyle rodzajów łysienia ile jego przyczyn
Przeważnie dermatolog, bądź kosmetolog zapytany o walkę z łysieniem swoją opinię rozpocznie od truizmu, mówiąc, że każdy przypadek jest inny. Wyróżnia się jednak kilka głównych rodzajów łysienia i w odniesieniu do poszczególnych przyczyn dopasowuje się terapię.
Testosteron, czyli wróg i przyjaciel mężczyzny
Głównym rodzajem łysienia wśród mężczyzn jest łysienie androgenowe, które wiąże się z nadmierną ilością testosteronu w organizmie i pojawia się już nawet pod koniec okresu dojrzewania. Bardzo często łysieją mężczyźni stosujący sterydy przyspieszające przyrost masy mięśniowej. Tego typu środki mają w pierwszej kolejności zwiększyć poziom testosteronu we krwi, jednak w dłuższym okresie czasu przyspieszają łysienie.
Łysienie jako objaw chorobowy
O ile łysienie androgenne traktowane jest jako rzecz naturalna, o tyle łysienie po chemioterapii jest niezwykle dramatycznym symbolem walki z rakiem. Ponadto łysienie może być również spowodowane stanami zapalnymi skóry głowy, oparzeniami oraz nieodpowiednią dietą i zaniedbaniami w higienie i pielęgnacji włosów.
Przeszczep włosów- fanaberia czy powszechny sposób walki z łysieniem?
Pierwszy na świecie przeszczep włosów miał miejsce w 1959 roku. W Polsce taki zabieg po raz pierwszy wykonano w 1984 roku. Od tego czasu dermatologia i kosmetologia wyraźnie poszły do przodu i tego typu zabiegi są już całkowicie bezpieczne, a jakiekolwiek komplikacje należą do rzadkości. Przeszczepu włosów nie może jednak dokonać każdy. Pierwszą fazą „selekcji” kandydatów jest wstępna konsultacja, podczas której specjalista (najczęściej chirurg) na podstawie badania skóry i włosów zaproponuje odpowiednie leczenie.
Jak wygląda przeszczep włosów?
Na początku zabiegu pobiera się fragment skóry owłosionej z bocznych i tylnej okolicy głowy. Ma on najczęściej kształt paska o szerokości ok. 1 cm i długości kilku centymetrów, w zależności od planowanej liczby przeszczepów i wielkości łysiny. Miejsce pobrania jest zszywane szwem. Naturalną konsekwencją zabiegu jest blizna przebiegająca poziomo dzięki czemu dość łatwo można ją ukryć pomiędzy włosami. Stosowane obecnie techniki chirurgiczne pozwalają na ograniczenie blizny do minimum, dzięki czemu jest ona praktycznie niewidoczna. Oczywiście przed samym zabiegiem pacjenci są znieczulani miejscowo.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Przeszczep włosów należy traktować jako ostateczność. Przede wszystkim należy odpowiednio dbać o włosy i skórę głowy i szyi. Bardzo często źle dobrany szampon powoduje spustoszenie w męskiej fryzurze. Warto spytać o poradę specjalistów i oprócz szamponów stosować odżywki. Co więcej duży wpływ na włosy ma odpowiednia dieta, a zwłaszcza posiłki bogate w sole mineralne. Wypadanie włosów często spowodowane jest substancjami chemicznymi, np. chlorem. Na łysienie szczególnie podatni są profesjonalni pływacy, którzy wiele godzin tygodniowo spędzają na basenie. Podczas mycia głowy należy unikać silnych ruchów i „szorowania” głowy. To właśnie mechaniczne mikrourazy skóry prowadzą do stopniowego łysienia, a przecież im więcej włosów na głowie tym lepsze samopoczucie.