Myślisz o pierwszym lub kolejnym tatuażu? Zastanawiasz się jakie niebezpieczeństwa zdrowotne niesie za sobą taki zabieg? W jakim miejscu na ciele wykonać tatuaż i jaki wybrać wzór. Ten artykuł jest dla Ciebie.
W ostatnim czasie ilość tatuujących się osób wzrasta. Wraz też liczba nieprzemyślanych wyborów i w rezultacie ludzie trafiają do gabinetów gdzie tatuaże usuwa się lub poprawia. Zanim podejmiesz decyzję o przyozdobieniu się malunkiem porządnie się przygotuj. Pamiętaj, że tatuaż będzie zdobił Twoje ciało do końca życia. Znajdź najlepszy dla Ciebie salon tatuażu, przemyśl dokładnie wymarzony wzór.
Jak wybrać salon tatuażu
Zanim wejdziesz do salonu tatuażu, poszperaj w necie, sprawdź opinie na forach. Popytaj też znajomych, którzy zdecydowali się z korzystanie z usług takiego salonu. Taka osobista rekomendacja jest najlepsza. Przejrzyj prace tatuażysty. Sprawdź czy odpowiada Ci jego styl i czy z wykonanymi przez niego pracami nie dzieje się nic złego.
Dobry salon to także pewność przestrzegania zasad tworzenia tatuażu. Niezachowanie higieny może doprowadzić do zakażenia żółtaczką. Dlatego ważne jest zrobienie tatuażu w specjalistycznym salonie. Doświadczony tatuażysta nie wprowadzi barwnika zbyt głęboko. Taki zrobiony tatuaż jest nieusuwalny.
Dobrym pomysłem jest wybranie się na konwent tatuażu. To doskonała okazja do zapoznania się z twórczością artystów, obejrzenia ciekawych wzorów. Tatuaż będzie Ci towarzyszył do końca życia więc jeśli ma być idealny może warto zadać sobie trudu i pojechać gdzieś daleko.
Jaki kolor tatuażu
Wybierając kolor warto pamiętać, że tatuaż z czasem blednie. Najmniej trwałe są kolory jasne np. żółcie i róże. Najbardziej trwały jest czarny tusz. Pamiętaj jednak, że nie ma bezpiecznych kolorów, w każdym znajdują się małe ilości szkodliwych substancji, takich jak metale ciężkie. Mogą one wywołać poważne reakcje alergiczne. Najbezpieczniejsze kolory to niebieski i zielony. Czarny i czerwony – nieco mniej.
Gdzie tatuaż na ciele
Zanim zdecydujesz się na tatuaż musisz zdecydować się w jakim miejscu na ciele chcesz go zrobić. Powinieneś uważać na takie miejsca jak:
- Miejsca gdzie masz znamiona. Czasami tatuaż nie pozwala śledzić zmian chorobowych. Gdy skóra jest pokryta tuszem można przeoczyć np. powstanie czerniaka złośliwego.
- Dolny odcinek pleców. Znieczulenie zewnątrzoponowe, stosowane m. in. przy porodzie, polega na przekuciu dolnego odcinka pleców. Przy wkuciu cząsteczki metalu z tuszu mogą za pomocą igły odstać się w pobliże rdzenia kręgowego i uszkodzić układ nerwowy.
- Brzuch i pośladki. Tutaj wraz z czasem tatuaż może zmienić kształt. Nasza figura jest tymczasowa i istnieje prawdopodobieństwo przytycia zmieniające stokrotkę na brzuchu w słonecznik.
- Ramiona. Tu tatuaże wystawione są na większe działanie słońca, a więc szybciej znikną.
- Szyja, kostki, żebra. Na tych częściach jest mało mięśni i tkanki tłuszczowej. Czyni to zrobienie tatuażu bardziej bolesne.
- Palce to również nie najlepszy pomysł. Po pierwsze zrobienie tatuażu jest bolesne. Po drugie tatuaż szybko się zetrze.
- Pamiętnej też, że nie każdy pracodawca patrzy przychylnym okiem na tatuaże. Warto więc uwzględnić ten aspekt wybierając miejsce na ciele.
Zobacz też jak rozpoznać mowę ciała
Jak wybrać wzór tatuażu, żeby później nie żałować
Jest wiele rodzajów wzorów. Kiedy już się zdecydujesz na konkretny wzór zastanów się:
- Jak będzie wyglądał na kimś w wieku Twoich rodziców, dziadków.
- Jeżeli tatuaż ma być napisem, trzy razy sprawdź czy nie brakuje jakiejś literki czy nie ma błędu ortograficznego. Literówki zdarzają się zaskakująco często, zwłaszcza w obcych językach.
- Miłość spadała na Ciebie i przyszło ci na myśl wytatuować imię ukochanej/ukochanego? Odczekaj miesiąc poczekaj aż burza hormonów uspokoi się.
- Pokaż wzór tatuażu dwóm zaufanym osobom. Dowiedz się co o nim myślą.
- Zastanów się na rozmiarem. Jeżeli nie jesteś na 100% pewien odnośnie tatuażu, lepiej zrobić mniejszy. W razie czego łatwiej będzie go usunąć.
- Na próbę możesz zrobić swój wymarzony tatuaż z henny. Utrzyma się około 2 tygodni a ty przekonasz się czy to rzeczywiście to co sobie wyobraziłeś.
Zobacz też jak zrobić atrament sympatyczny
Przed zrobieniem tatuażu
Do salonu tatuażu pójdź wyspany i wypoczęty. Wymyj się dokładnie. Czysta skóra to mniejsze ryzyko infekcji. Wysoki poziom cukru we krwi zapobiega omdleniu, nie idź do salonu z pustym żołądkiem. Nie wskazane jest branie leków zaburzających krzepnięcie krwi takich jak aspiryna. Drink dla rozluźnienia to też niezbyt dobry pomysł. Alkohol również zaburza proces krzepnięcia krwi.
W salonie tatuażu
Pamiętaj czystość to podstawa. Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu psychicznego w salonie możesz poprosić aby artysta przygotował sprzęt na twoich oczach. Igła powinna być jednorazowa a kable i zasilacz powinny być zawinięte w folię. Tatuator podczas zabiegu powinien mieć na sobie jednorazowe rękawiczki i zmieniać je za każdym razem kiedy odrywa się od pracy np. obiera telefon, czy otwiera drzwi.
Po zrobieniu tatuażu
Kiedy tatuażysta zakończy swoją pracę, przemyje zaognione miejsca, posmaruje je maścią i przykryje folią spożywczą. Nie zdejmuj tej folii przez 4-6 godzin a przez następne przez dwa dni zmieniaj co kilka godzin. W czasie zmiany foli przemywaj tatuaż wodą z szarym mydłem i smaruj specjalnym kremem np. easy toatoo.
Zobacz też zastosowanie wazeliny
Przez tydzień lub dwa tatuaż może być bolesny. Może też swędzieć. Pod żadnym pozorem nie drab. Jeśli pokaże się ropa lub/i opuchlizna to znak, że wdało się zakażenie – trzeba udać się do lekarza. Kiedy tatuaż się zagoi możesz się nim chwalić do woli. Pamiętaj aby chronić go przed światłem słonecznym, najlepiej kremem do opalania z dużym filtrem.