Zalany telefon to dla większości użytkowników prawdziwa tragedia. Jest niemal pewne, że po spotkaniu z wodą telefon nie będzie działał, chyba że postąpi się według ściśle określonych wskazówek, które pomogą w jego uratowaniu. Masz zalany telefon? Wypróbuj je.
Bez wyłączania
W momencie nagłego zalania telefonu większość osób od razu chce go wyłączyć. Bierze się to z przekonania, że to najlepsze, co można zrobić i z pewnością uratuje telefon przed całkowitą destrukcją. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, a wręcz błąd, ponieważ gdy telefon będzie miał kontakt z wodą – mowa o całkowitym zalaniu, nie o przypadkowym skropieniu płynem, np. w czasie sekundy na deszczu – nie można go wyłączać. Może wtedy nastąpić zwarcie elektryczne, które spowoduje że telefon zostanie zniszczony od wewnątrz i jego uratowanie będzie niemożliwe.
Usuwanie wnętrza telefonu
Zamiast wyłączania, należy jak najszybciej po zalaniu usunąć z telefonu baterię oraz kartę SIM. Jeżeli zrobi się to bez zwłoki, wówczas ma się duże szanse na uratowanie nie tylko swoich danych, ale również samego sprzętu. Pozbycie się od razu karty i baterii oraz odłożenie ich na bok, sprawi że sam proces suszenia będzie łatwiejszy do przeprowadzenia. Pozwoli przy tym na odpowiednie, dokładne suszenie, gdyż nic nie będzie zasłaniało dostępu powietrza do wcześniej zalanych miejsc. Przy okazji pozbycie się baterii na czas akcji ratunkowej nie będzie groziło pojawieniem się spięcia.
Sposób czyszczenia telefonu
Przed pozostawieniem telefonu do samodzielnego schnięcia należy podjąć jeszcze pewne czynności pomocnicze. Jedną z nich jest przeczyszczenie go od środka płynem powstałym na bazie alkoholu. Z powodzeniem można użyć odrobiny spirytusu. Może zdawać się to zaskakujące, jednak ma swoje uzasadnienie. Środek na bazie alkoholu pozwala ochronić telefon przed korozją, która mogłaby się rozpocząć po kontakcie sprzętu z wodą i która byłaby prawdziwym zabójstwem dla urządzenia.
Wystarczy nanieść spirytus na płatek kosmetyczny i przetrzeć delikatnie telefon, zwłaszcza jego metalowe części, dzięki temu nie zobaczy się na nich rdzy.
Osuszanie telefonu w ryżu
Po oczyszczeniu telefonu alkoholem warto włożyć go do miski z surowymi ziarenkami ryżu. Ma to swoje uzasadnienie – ryż wchłonie nadmiar wilgoci, która znajduje się w zalanym telefonie. Jedynym, na co trzeba uważać jest sprawdzenie czy żadne ziarenko ryżowe nie zostało wewnątrz sprzętu po jego wyciągnięciu z miski z ryżem. Mogłoby to utrudnić lub wręcz uniemożliwić przyszłe działanie.
Wysuszenie telefonu
Poza ryżem lub po zastosowaniu ryżu można podjąć dalsze kroki osuszające, aby szybko móc ponownie używać sprzętu. Nie oznacza to jednak, że cały proces należy przesadnie przyśpieszać, ponieważ można wtedy przeoczyć wysuszenie niektórych fragmentów. Ze względu na różną wrażliwość elementów składowych telefonu nie należy suszyć go na grzejniku ani suszarką. Mogłoby dojść do stopienia się pewnych części i telefon będzie nadawał się jedynie do wyrzucenia. Znacznie lepiej jest położyć telefon w ciepłym, suchym, przewiewnym miejscu i dać mu samodzielnie wyschnąć.
Włączenie po suszeniu telefonu
Po całej noc lub kilkunastu godzinach suszenia – dla bezpieczeństwa i pewności – można w końcu włączyć telefon. Cały proces należy rozpocząć od włożenia do środka karty SIM oraz baterii. Dopiero po wykonaniu tego można włączyć telefon. Jeżeli suszenie było wykonane poprawnie i telefon został pozbawiony całej niepożądanej wilgoci, powinien zacząć działać.
Jeżeli pomimo podjętych działań oraz przetarcia sprzętu spirytusem pojawiły się problemy z użytkowaniem albo korozja, lepiej udać się do serwisu i oddać sprzęt w doświadczone ręce.