Wątroba bywa często bagatelizowana. Świadomość jej istnienia ma każdy, jednak bardziej przejmujemy się żołądkiem, jelitami, niż nią, co jest poważnym błędem. Wątroba to duża oczyszczalnia organizmu i gdy zaczyna się psuć, psuje się funkcjonowanie całego ciała.
Ograniczenie leków
Polacy niechlubnie słyną obecnie z zażywania nadmiernie dużej ilości leków, często przyjmowanych bez konsultacji z lekarzem. Ich nadmiar obciąża i truje wątrobę, która choć jest laboratorium organizmu, oczyszczającym ciało z niekorzystnych substancji, przy nadmiernym wykorzystaniu może zaprzestać swoich funkcji. Szczególnie niedopuszczalne jest łączenie tabletek przeciwbólowych z alkoholem. Niektóre osoby stosują to jako sposób zapobiegania pojawieniu się kaca, jednak takie postępowanie można trwale uszkodzić wątrobę.
Przeczytaj także: Sposoby na leczenie kaca
Oczyszczająca cytryna
W odciążeniu wątroby z trujących substancji oraz wsparciem w jej regeneracji jest cytryna. Zawiera ona bardzo duże porcje witaminy C, która odpowiedzialna jest za aktywację enzymów wspierających czyszczenie się wątroby. Przy okazji witamina wpływa usuwaniu substancji mogących doprowadzić do rozwoju choroby nowotworowej. Przeprowadzenie kuracji cytrynowej nie jest trudne. W podstawowej wersji jest to po prostu wypijanie 1 szklanki letniej wody z dodatkiem soku z ½ soku z cytryny, najlepiej z samego rana, na czczo. W ten sposób stymuluje się działanie wątroby i usuwanie toksyn. W szerszej wersji kuracja cytrynowa wymaga wypijania soku z 1 do 5 cytryn, w przeciągu całego tygodnia.
Cytryna oprócz właściwości pozytywnie wpływających na regenerację wątroby ma również inne ciekawe zastosowanie. Zobacz nietypowe zastosowania cytryny w domu
Wspomagający czosnek
Czosnek znany jako naturalny antybiotyk, również wspomaga działanie wątroby, poprzez aktywowanie enzymów wątrobowych odpowiedzialnych za wypłukiwanie znajdujących się w organie toksyn. Dodatkowym plusem jedzenie czosnku jest także dostarczanie organizmowi alicyny i selenu, które wpływają na zdrowie wątroby i jej poprawne funkcjonowanie.
Więcej na temat czosnku i jego właściwości zobacz tutaj: Czosnek dobry na wszystko
Przygotowanie potraw
Chcąc zregenerować wątrobę warto ograniczyć lub całkiem zrezygnować z potraw smażonych na głębokim tłuszczu. Powodują one obciążenie wątroby oraz jej nadmierne zatłuszczenie. Znacznie lepsze – dla zdrowia i dla wagi – są potrawy przygotowywane na patelni grillowej, potrawy gotowane na parze, duszone lub pieczone bez dodatku tłuszczu, np. w foliowym rękawie. Tak przygotowywane jedzenie jest nie tylko zdrowsze, ale również smaczniejsze, niż to, które podczas smażenia przesiąka tłuszczem. Takie przygotowanie posiłków, nie tylko mięs, ale i warzyw jest podstawą diety dobrej dla wątroby, która powinna dostarczać zdrowe tłuszcze, witaminy – zwłaszcza witaminę B – oraz nie przekraczać pięciu niewielkich posiłków w ciągu dnia.
Przeczytaj także co wolno smażyć w artykule: Czy wszystko co smażone jest nie zdrowe?
Herbatki ziołowe dla zdrowia
Na zdrowie wątroby pozytywny wpływ mają herbatki ziołowe. Zazwyczaj czerwona herbata jest najpopularniejsza, chętnie pijana, jest herbata czarna, jednak potrafi ona obciążyć nie tylko żołądek, ale i wątrobę. Dobrze jest pijać ją zamiennie z herbatami ziołowymi, łagodzącymi stopień zatrucia wątroby toksynami oraz usprawniającymi trawienie. Zamiast konkretnego zioła, najlepiej parzyć mieszanki ziołowe, w których znajdzie się zarówno rumianek, jak i ostrokrzew plamiasty. Ten ostatni jest od wieków zalecany jako środek oczyszczający, nie tylko wątrobę, lecz również cały organizm, w którym niejednokrotnie zbiera się mnóstwo trujących toksyn. Poza herbatkami, dla zdrowia wątroby zalecane jest również wypijanie 2,5 litra wody mineralnej niegazowanej dziennie.
Herbata oprócz swych zdrowotnych właściwości ma też inne ciekawe zastosowania w domu. Zobacz jakie są nietypowe zastosowania herbaty