Borykał się z nimi przynajmniej raz każdy posiadacz ogrodu – mszyce. Pojawiają się w dużej ilości, obsiadają rośliny, zjadają liście i w efekcie z pięknego ogrodu pozostają tylko resztki, zwłaszcza kiedy mszyce stają się prawdziwą plagą. Oto kilka sposobów, jak z nimi walczyć, żeby nie dopuścić do pożarcia przez nie całej roślinności.
Zwalczanie mszyc innymi owadami
Owady, takie jak mszyce, można zwalczać innymi owadami, które traktują je jak pożywienie. Najbardziej znanymi zjadaczami mszyc są biedronki. Dobrze jest wpuścić je do ogrodu, żeby pozbyć się szkodników w pełni naturalny sposób. Innym owadem, z którego pomocy można skorzystać są złotooki drapieżne, zarówno je, jak i biedronki można zakupić w sklepach zoologicznych.
Zbieranie ręczne szkodników
Jednym z podstawowych sposobów jest także zbieranie ręczne mszyc, chociaż nie da się ukryć, że jest to czasochłonne. Sposób taki sprawdza się, jeżeli mszyce nie zdołały jeszcze rozmnożyć się nadmiernie. Niestety, nawet w rękawiczkach nie jest to metoda najprzyjemniejsza.
Woda na mszyce
Pomocny może okazać się również mocny strumień wody skierowany bezpośrednio na rośliny, które są zajęte przez mszyce – szczególnie narażone na nie są krzewy różane. Taki zabieg, przy pomocy zwykłego węża do podlewania lub przy pomocy specjalnej nakładki, warto powtarzać przez 2-3 razy w tygodniu. Woda skutecznie zsuwa mszyce z liści, kwiatów, łodyg, choć trzeba pamiętać że strumień wody musi trwać przez minimum minutę, żeby wszystkie insekty znalazły się poza roślinami.
Niestety sposób nie zapobiega powrotowi mszyc, dlatego jeśli owady wyjątkowo polubiły nasze kwiatki może być konieczne skorzystanie z mocniejszej metody, która lepiej zabezpieczy ogród.
Rośliny na mszyce
Tak, jak poleca się sadzenie roślin na odstraszanie komarów tak to samo można zastosować w związku z mszycami. Istnieje kilka roślinek, w tym ziół, które pozwalają na odstraszenie mszyc, które nie będą chciały podjadać już najładniejszych roślinek. Można wybrać do swojego ogrodu:
- szałwię,
- czosnek,
- lawendę,
- tymianek,
Wszystkie one są idealne do odstraszenia mszyc, jednocześnie przyjemnie pachnie dla człowieka. Czosnek można wykorzystać także do zrobienia mieszanki zabijającej mszyce. Należy zmiażdżyć 1-2 ząbki czosnku, a następnie zalać je wodą. Odstawić na cały dzień, a następnie spryskiwać miksturą bez rozcieńczania jej wodą.
Mieszanka na mszyce z pokrzywami
Dobrze sprawdzą się również pokrzywy, z których można zrobić skuteczną mieszankę na mszyce. Potrzebne są do tego jedynie:
- 25 g pokrzyw,
Pokrzywy wrzucić do wiadra i całość zalać wodą. Odstawić w spokojne i chłodne miejsce na cały tydzień. Odcedzić miksturę po upływie odpowiedniego czasu, a na koniec zacząć używać jej do spryskiwania roślin. Dzięki temu mszyce znikną szybko, bez problemu i bez trucia ogrodu środkami chemicznymi.
Wywar z rabarbaru na mszyce
Okazuje się również, że rabarbar działa dobrze jako środek do zwalczania mszyc. Wystarczy przygotować:
- ½ kg rabarbaru,
- 2 litry wody,
- 1 łyżeczka płatków mydlanych.
Rabarbar zalać wodą i zacząć gotować. Podgrzewać na ogniu przez 30 minut, po czym dodać płatki mydlane i poczekać, aż się rozpuszczą. Kiedy do tego dojdzie można uznać specyfik do pryskania za gotowy. Ze względu na żrące właściwości rabarbaru nie wolno zostawiać go w pobliżu dzieci.