Świąteczna choinka zawsze znajduje się w kręgu dziecięcych zainteresowań. Jest fascynująca dzięki ozdobom, kolorom, dzięki samemu faktowi istnienia. Nie można spodziewać się, że dziecko nie zechce jej dotknąć, szarpnąć i spowodować tym samym małej tragedii, gdy choinka się przewróci. Powoduje to konieczność zabezpieczenia drzewka przed dziećmi.
Wiek dziecka
Pierwszym, co trzeba rozważyć jest wiek dziecka oraz jego możliwości ruchu oraz ciekawość. Oczywistym jest, że przed nastolatkiem nie trzeba już zabezpieczać choinki, jednak młodsze dzieci, zwłaszcza w wieku między 6 a 10 rokiem życia są niezwykle ruchliwe. Przesadnie aktywne czasami nie słuchają słów: nie ani tak, lecz szaleją dalej, co może spowodować tragedię. Poza wiekiem i ruchliwością dzieci dobrze jest wziąć pod uwagę także jak wysoko dziecko może sięgnąć, przy ewentualnej chęci ściągnięcia z gałęzi bombki albo łańcucha.
Ustawienie choinki
Choinka na środku pokoju, do której istnieje dostęp z każdej strony i przy której brakuje dodatkowej podpórki, nie jest najlepszym pomysłem w domu pełnym dzieci. Nawet bawiąc się, bez zainteresowania choinką, mogą ją przewrócić. Wybierając miejsce do jej ustawienia trzeba rozważyć bezpieczne kąty w pokoju, w którym ma stać, pamiętając że za najbezpieczniejsze uchodzą kąty. Dzięki temu choinka ma podpórkę z dwóch stron i nawet jeśli przekrzywi się, szanse na wywrotkę są znacznie mniejsze.
Lepiej nie stawiać choinki przy komodach, na które dziecko może wejść i spróbować wspiąć się na choinkę.
Zawieszenie dekoracji
Po ustawieniu choinki w bezpiecznym kącie, dobrze jest rozplanować dekoracje w równie bezpieczny sposób. Jeśli nie chce się rezygnować ze szklanych bombek na rzecz tylko plastikowych, należy je powiesić w wyższych partiach choinki. Dzięki temu dziecko nie potłucze ich, np. potrząsając gałązkami, kołysząc bombkami oraz nie skaleczy się. W przypadku małych bombek i małego dziecka istnieje ryzyko, że maluch mógłby je połknąć, co jest niezwykle niebezpieczne. Gdy w domu jest dziecko małe, lecz już chodzące, najlepiej ograniczyć się do powieszenia łańcuchów na najniższych gałązkach. Pamiętaj także, że jeśli masz cenne bombki, przekazywane z pokolenia na pokolenie, lepiej wstrzymać się z ich wieszaniem do momentu, kiedy dziecko podrośnie i nie będzie zagrożeniem dla świątecznego drzewka.
Podpórka dla choinki
Dobrym pomysłem jest również przytrzymanie choinki w miejscu sznurkiem.. Wystarczy wywiercić w ścianach przy choince dziurki i wsunąć do nich niewielkie haczyki. O jeden z nich zaczepić sznurek, owinąć go wokół pnia choinki i zakończyć zawieszeniem końca sznurka na drugim haczyku. Pozwoli to na utrzymanie stabilności choinki, nawet jeśli dziecko chwyci się gałęzi.
Obciążenie choinki
Innym sposobem na stabilność choinki jest obciążenie stojaka. Może to by pomysłowe i eleganckie. Kamienie – o masie przynajmniej 2 kg – zawinąć w ozdobny papier, jak prezenty i ustawić je na stojaku, żeby nie kiwała się we wszystkie strony. Podobnie, jak linka, zabezpieczy to choinkę przed niespodziewaną wywrotką.