Silnie zaczerwieniona skóra, swędzenie, pieczenie, ból, pęcherze – to typowe objawy oparzenia słonecznego. Najczęściej w trakcie ekspozycji nie odczuwamy efektów ubocznych nadmiernego korzystanie z promieni słonecznych dopiero po kilku godzinach następuję odczucie poparzenia.
Apteczka domowa:
- aloes – miąższ z wyciśniętych liści nie tylko łagodzi podrażnienia, ale pomaga regenerować skórę. Warto schłodzić go wcześniej w lodówce.
- prysznic – chłodny strumień wody ukoi ból przyniesie chwilowa ulgę.
- jogurt, kefir, maślanka, zsiadłe mleko – okład nakłada się grubą warstwą bezpośrednio na zaczerwienione miejsca po 20-39 min zmywa chłodną wodą, ukoi i nawilży poparzoną skórę,
- maska z mąki ziemniaczanej i wody. Posmaruj nią ciało i zmyj kiedy masa zacznie twardnieć. Maska taka złagodzi pieczenie i swędzenie.
- maseczka ze świeżych zmiksowanych ogórków (dodatkowo można dodać maślankę) trzymaj na ciele, do momentu kiedy nagrzeje się od ciała. Zabieg możesz powtórzyć kilka razy, ale za każdym razem musi być to nowa porcja papki,
- plastry arbuza– schłodzony arbuz w lodówce przyniesie natychmiastową ulgę ze względu na swoją soczystość i witaminy. Wystarczy przyłożyć grube plastry do miejsca oparzenia.
- lód owinięty gazą – kompres przykładamy do bezpośredniego miejsca poparzonych miejsc
- okłady zimnym ręcznikiem – schłodzony ręcznik w zimnej wodzie lub ręcznik trzymany w lodówce przez 10 min przykładamy na miejsca oparzenia, świetnie sprawdza się na kończynach dolnych i górnych.
- dodatkową ulgę może przynieść miód – według indyjskich naukowców to właśnie dzięki słodkiemu okładowi pęcherze zagoją się szybciej i nie zostaną po nich szpecące ślady.
- kąpiel z 2 szklanki octu – zimną kąpiel z dodatkiem dwóch szklanek octu przyniesie natychmiastowa ulga dla piekącej i swędzącej skóry.
- kąpiel w maślance – Maślankę wlewamy do wanny, a dopiero potem dolewamy wodę (nie za ciepłą, żeby maślanka się nie zważyła). Po kąpieli nie można się spłukiwać pod prysznicem, lecz tylko delikatnie osuszyć ręcznikiem, żeby została warstwa ochronna na skórze.
- krem, balsam, mleczko, olejek itd-poparzona skóra musi być przede wszystkim dobrze nawilżona i natłuszczona, aby łatwiej było jej się zregenerować. Koniecznie jest także picie dużo wody. Dobrze wypić również wapno.
Dobór odpowiedniego filtru jest gwarantem ochrony przed szkodliwym działaniem promieni UV. I nie ma się co przejmować tym, że nie opalimy się przez zbyt wysoki faktor. Każdy nawet ten przepuszcza jakąś część promieni słonecznych.
ZAPRASZAM DO DOMOWEGO SPA NA PIELĘGNACJĘ ZABIEGI I KOSMETYKĘ NATURALNĄ:
raj-dla-ciala.blogspot.com
Lady Aprill