Czas na porady z przymrużeniem oka. Oto kilka rad pochodzących z książki „Perły wiedzy” wydanej w 1912. We fragmentach zachowano oryginalną pisownię. Warto zobaczyć jak nasi przodkowie radzili sobie 100 lat temu z różnymi problemami oraz jak czasem nietypowe w porównaniu z dniem dzisiejszym te problemy były.
Bieliznę w zimie suszyć. Mokra bielizna, wystawiona po praniu na mróz, łatwo pęka. Aby temu zpobiedz, trzeba dodać garść soli kuchennej do wody, w której bielizna się płócze. Potem można bezkarnie suszyć na mrozie.
Buty. Nieprzemakalną pastę na buty daje następująca recepta. Pomieszać dobrze 60 części palonych kości, dodać 45 syropu i 2 części octu. Dodać bardzo ostrożnie 12 części angielskiego kwasu siarkowego. Po 7 dniach, przez które masa pozostaje w spokoju, przymieszać należy 9 części oliwy kauczukowej i przechować gotową masę w puszkach. Oliwę kauczukową przyrządza się przez stopienie w glinianym garnku 1 łutu kauczuku i przymieszanie 6-8 łutów oleju lnianego.
Bydło kupione przyzwyczaić do siebie, sprawiało już niejednemu hodowcy rzeczywistą trudność. Jest na to sposób prosty i dobry, zwłaszcza dla zwierząt słabszych i lękliwych. Obmywa się ich karki okowitą. W krótkim czasie bydło zacznie się wzajemnie lizać, a przyzwyczajenie prędzej nastąpi niż niejeden myśli.
Czytać przy jedzeniu bardzo jest niezdrowo ma to bowiem zły wpływ na organy trawienia.
Dywany zakurzone położyć w zimie prawą stroną na śniegu i mocno trzepać a wszystek kurz i brud zostanie w śniegu.
Ekspozya lampy nigdy nie nastąpi, należy tylko przy gaszeniu nieco knot przykręcić, a dopiero w cylinder dmuchnąć.
Gęś młodą przy kupnie poznać można przez ściśnięcie krtani i dzioba. Gdy miękkie i zgiąć się dają z łatwością, znak to że gęś młoda.
Gniew. Jeżeli ktoś się rozgniewał lub zirytował, ten nie powinien bezpośrednio po tem jeść, ani pić zwłaszcza trunków wyskokowych. Takie napoje jak woda sodowa lub selterska, lub proszki burzące oddają w tym wypadku dobre usługi.
Herbaty liście zużyte a ususzone znakomicie nadają się do wyściełania poduszek dla osób, którym krew uderza do głowy.
Konia odzwyczaić można od gryzienia, dając mu do ugryzienia kawał cuchnącego mięsa. Po tem przez długi czas gryść nie będzie. Miękko ugotowana, o ile możności gorąca ćwikieł prędko podetknięta, także jest skuteczna.
Mleko, chcąc wypróbować czy jest nie dolane wodą – należy drut gładki w niem umoczyć i zaraz wyjąc; gdy się nieco oblepi znak, że dobre – przeciwnie mleko z wodą nic na drucie nie pozostawi.
Obiad u dobrej gospodyni powinien być zadysponowany dziś na jutro, aby kucharka miała czas od samego tana porobić do niego odpowiednie przygotowania.
Pęcherz na nodze przeszyć z boku z biało nitką i nitkę tę pozostawiwszy, przeciąć krótko na zewnątrz. Pęcherz przyschnie od razu i nie boli.
Świerszcz w domach z drzewa i gliny zbudowanych dokucza świeszczeniem. Pozbyć się go łatwo, porzuciwszy na podłogę w kuchni, blizko pieca, garść grochowin. W nocy wszystkie w grochowinach zamieszkają. Kto pierwszy wstaje w domu do dnia powinien grochowiny ze świerszczami spalić pod blachą, a po kilkakrotnym porzucaniu grochowin świerszczy zabraknie gdy znowu młode z jajek powyłażą, i choćby jeden się odezwie, powtórzyć kilka razy ten sposób aż znikną zupełnie. Tak samo złażą się do grochowin porzuconych na przynętę szwaby czyli prusaki lub karaluchy; więc łatwy ten sposób w każdym domu zastosować można.