Pascha wielkanocna, zwana również chlebem wielkanocnym to potrawa pochodząca z kuchni rosyjskiej. W Polsce bywa przygotowywana przede wszystkim w województwach wschodnich. Potrawa ma duże znaczenie symboliczne związane z odradzającym się życiem, bogactwem na nowy rok, jak również z Jezusem Chrystusem.
Jakich składników potrzeba do zrobienia paschy wielkanocnej?
Przed przystąpieniem do wykonywania paschy wielkanocnej z bakaliami należy zaopatrzyć się w niezbędne produkty oraz rzeczy, które ułatwią pracę. Bezwzględnie trzeba zadbać o świeżość wykorzystywanego nabiału: mleka oraz śmietany, w przeciwnym razie deser nie będzie smaczny.
Do potrzebnych składników należą:
- 1 kg sera białego półtłustego,
- 50 g ananasa kandyzowanego,
- 100 g suszonych moreli,
- 100 g migdałów łuskanych,
- 100 g skórki pomarańczowej kandyzowanej,
- 100 g suszonych fig,
- 200 g masła,
- ½ szklanki śmietany 30-36%,
- ¾ szklanki cukru,
- 3 jaja.
Do przygotowania deseru przydadzą się również:
- miska,
- garnek,
- sitko,
- gaza jałowa.
Przygotowanie bakalii do paschy
Na początku należy przygotować bakalie. Morele, figi oraz migdały posiekać na mniejsze kawałki. Migdały można zakupić w niewielkich paskach lub ewentualnie płatkach, wtedy siekanie nie jest konieczne, ponieważ kawałki i tak są niewielkie. Kandyzowana pomarańcza oraz ananas mają kształt kostek, więc wystarczy przeciąć je na pół.
Przygotowanie masy do paschy
Jajka wbić do dużej miski, dodać cukier. W garnku zagotować 5cm wody i gdy zacznie parować ustawić nad parą miskę z jajkami. Zacząć ubijać oba składniki trzepaczką przez 10-15 minut, aż masa będzie jasnożółta i puszysta. Drobinek cukru nie powinno być widać. Odstawić miskę na bok.
Do drugiej miski przełożyć masło i również zacząć ubijać je nad parą, dzięki czemu będzie bardziej puszyste. Po osiągnięciu odpowiedniej konsystencji rozpocząć dodawanie sera białego, zmielonego. Najlepiej dodawać po 1 łyżce, cały czas mieszając masę nad parą. Po wykorzystaniu całego sera, ściągnąć miskę znad pary i dodać masę jajeczną, znów mieszając, lecz tym razem mikserem.
Urozmaicenie masy
Śmietanę kremówkę, mocno zmrożoną, ubić na puszystą masę. Połączyć z masą serową. Gdy śmietana całkowicie w nią wniknie, wsypać bakalie. Można garść bakalii zostawić do ozdoby, a resztę wrzucić do miski.
Formowanie paschy
Sitko wyłożyć gazą. Ustawić na misce – żeby miało podpórkę – i przelać do niego masę serową. Wygładzić powierzchnię paschy, po czym zawinąć brzegi gazy, zakrywając paschę. Dodatkowo przykryć talerzykiem i położyć na niego miskę albo niewielki garnek, dla obciążenia. Tak przygotowaną konstrukcję włożyć do lodówki na 12 godzin.
Dobrze schłodzoną paschę można wyciągnąć z lodówki, przełożyć na talerz i udekorować bakaliami w dowolny sposób, np. tworząc na każdym boku krzyżyk z bakalii albo tylko posypując nimi.
Zamiast sitka można zaopatrzyć się w specjalną foremkę do paschy, z zamknięciem od góry oraz wytłoczonymi w niej ozdobami nawiązującymi do świąt wielkanocnych.