Jak zrobić ogórki małosolne? To bardzo proste. Przepis jest niezwykle prosty, wykonanie szybkie a już na drugi dzień możesz się cieszyć pysznymi ogóreczkami.
Ogórki małosolne to klasyka polskiej kuchni. Kojarzy się z latem i w wielu polskich domach w letnich miesiącach na stołach znajduje się wielki słój z ogórkami. Ogórki małosolne do doskonały dodatek do obiadu, kanapek. To także świetny pomysł na letnie przyjęcia.
Produkcja małosolnych jest o wiele krótsza niż ogórków kiszonych. Na efekt wystarczy poczekać tylko jeden dzień. Mimo, że nazwa mogłaby wskazywać niską ilość użytej soli. Sól stanowi istotny składnik zalewy.
Zobacz też Przepis na roladki schabowe z ogórkiem
Właściwości ogórków małosolnych
Ogórki te różnią się od ogórków kiszonych czasem fermentacji. Dlatego też małosolne są delikatniejsze niż kiszone.
Ogórki małosolne mają dużą zawartość witaminy C, E, K oraz witamin z grupy B.
Małosolne są cennymi probiotykami. Bakterie mlekowe odpowiedzialne za fermentację wpływają korzystnie na naszą florę jelitową.
Zobacz też: dieta po leczeniu antybiotyki
Małosolne zawierają enzymy ułatwiające trawienie oraz antyoksydanty, które hamują działanie wolnych rodników.
Ogórki małosolne przepis
- 2 kg niedużych ogórków
- 2,5 litra wody
- Kilka gałązek kopru
- Kilka ząbków czosnku
- Korzeń chrzanu
- 3 liście laurowe
- 3 łyżki soli
Najpierw umyj ogórki. Ząbki czosnku obierz i przekrój na połówki. Zagotuj wodę, dosyp sól, wymieszaj dokładnie aby sól się rozpuściła. Wodę wystudź powinna być letnia.
Na dnie dużego słoika lub kamionkowego naczynia ułóż połowę kopru i połowę czosnku. W słoju (kamionkowym naczyniu) ściśle układaj ogórki dodaj liście laurowe, chrzan i pozostały czosnek. Na wierzchu ułóż resztę kopru. Całość zalej letnią solanką.
Małosolne są gotowe do jedzenia już po 24 godzinach. Najlepsze są po 2-3 dniach.
Zobacz też: jak zachowywać świeżość warzyw i owców