Ocet to rozwór kwasu octowego szeroko używany w kuchni. W nadmiarze szkodliwy, w małych ilościach sprzyja lepszemu trawieniu ciężkostrawnych potraw. Jest wiele rodzajów octów. Najpopularniejszy – spirytusowy, powstaje w winku fermentacji spirytusu. Ocet powstaje także z fermentacji wina (ocet winny biały i czerwony) oraz moszczów owocowych (np. jabłkowy oraz balsamiczny). W kuchni japońskiej popularnym jest ocet ryżowy. Powstaje on z sake.
Bardzo popularne są octy aromatyzowane lub smakowe przez macerowanie (zobacz słowniczek kulinarny) w occie ziół, przypraw, warzyw. Często maceruje się bazylię, tymianek, pieprz itp.
Najczęściej ocet stosuje się w do tworzenia marynat (warzyw, grzybów). Często ocet jest dodatkiem sosów (majonezów, winegret).
Ocet posiada właściwości, które sprawdzają się nie tylko w gotowaniu. Wstępuje w wielu sprawdzonych domowych sposobach.
Ocet usuwa plamy
Ocet świetnie radzi z plamami. Wystarczy nalać na plamę ocet, namoczyć i po jakimś czasie uprać. Ocet szczególnie dobrze radzi sobie z plamami po owocach czy potu (zobacz też sposoby na domowe usuwanie plam).
Usuwa trawę
Jeżeli chcesz pozbyć się niechcianej trawy rosnącej np. pomiędzy kostką brukową, zalej szczeliny octem. Trawa nie powinna już się pojawić.
Z octem pozbędziesz się mrówek
Mrówki nie cierpią zapachu octu. Wystarczy więc, że przetrzesz ich ścieżki octem (zobacz też jak pozbyć się mrówek).
Usuwa nieprzyjemne zapachy
Brzydki zapach w starej szafce lub lodówce? Przetrzyj wnętrze octem. Brzydki zapach powinien zniknąć albo zmniejszyć się. Idealnie nadaje się do pozbycia np. zapachu kociego moczu z kuwety, mebli czy spalenizny. Niepokoi cię ostry zapach octu? Bez obaw. Zapach ten szybko znika.
Soda + ocet = uniwersalny środek do mycia
Mieszanina octu i sody doskonale radzi sobie jako uniwersalny środek do czyszczenia. Tą mieszaninę trzeba poznać i polubić jeśli chcesz być eko. Wyczyścisz tym niemal wszystko – glazurę, fugi, wannę, garnki. Zobacz też ekologiczne środki czystości.
Na pociemniałe garnki
Niektóre metalowe garnki ciemnieją wraz z zużyciem. Przywrócisz blask gotując w nich obierki z jabłek a później przecierając garnek octem.
Ocet usuwa kamień z czajnika
Kamień w czajniku? Nic prostszego. Zagotuj szklankę octu z połową szklanki wody. Po zagotowaniu odczekaj godzinę – niech roztwór octu rozpuści kamień. Po wszystkim wypłucz czajnik i zagotuj w nim kilka razy wodę, by pozbyć się przykrego zapachu.
Zmiękcza tkaniny
Zamiast płynu do płukania można użyć octu. Zmieszaj szklankę octu z kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego i wlej do dozownika na płyn do płukania. Taki środek sprawi, że ubrania znów staną się miękkie. Zobacz też sposób na miękkie ręczniki.
Ocet dezynfekuje blaty, lodówkę i deski do krojenia
Deska do krojenia, lodówka i blaty kuchenne często mają kontakt z żywnością dlatego ważna jest dezynfekcja tych powierzchni. Ocet jest bakteriobójczy, zabije niechciane drobnoustroje. Najlepiej zrobić to za pomocą octu z dodatkiem soku z cytryny lub olejku eterycznego.
Czyszczenie pralki i zmywarki octem
Kamień jest przyczyną awarii pralek i zmywarek. Aby tego uniknąć należy wlać dwie szklanki octu wlać do pralki (zmywarki) i nastawić na najwyższą temperaturę.
Mycie okien i luster octem
Ocet nadaje się również do mycia szyb. Wystarczy go zmieszać w proporcach 1:1 i przelać do butelki ze spryskiwaczem. Zobacz też sposób na czyste szyby
Mycie kranów octem
Roztwór wody i octu pomoże także w czyszczeniu kranów. Z octem pozbędziesz się brudu i kamienia.
Łagodzi ukąszenia
Wszelkie ukąszenia owadów – os, komarów, mrówek łagodzi nacieranie octem. Zobacz też sposoby na ukąszenia owadów.
Pomoże na przetłuszczające się włosy
Masz problem z przetłuszczającymi się włosami? Zrób płukankę z roztworu octu jabłkowego. Dzięki niej pozbędziesz się nadmiaru sebum.
Podobał Ci się artykuł? Poznaj także nietypowe zastosowania soli, cukru, fusów od kawy.