Obowiązki świadka i świadkowej
Bycie świadkiem to nie tylko formalność ograniczająca się do złożenia podpisu po ślubie oraz obecność na weselu. Jest to niewątpliwy zaszczyt. Znaczy to, że przyszły pan młody/panna młody nie tylko darzy nas sympatią ale ma też do nas w pełni zaufanie i liczy na naszą pomoc w organizowaniu jedynego takiego dnia w życiu. Ślub i wesele jest dla młodych powodem do wielkiego stresu także świadkowie powinni służyć radą i pomocą w organizowaniu wesela.
Wieczór kawalerski/panieński
Do obowiązków świadka/świadkowej należy organizowanie wieczoru kawalerskiego/panieńskiego, który tradycyjnie odbywa się tydzień przed ślubem. Warto jest porozmawiać z młodym jakie są jego zapatrywania na ten wieczór. Nie każdemu może odpowiadać wieczór spędzony w kubie go-go, czy tort w kształcie penisa. Jeśli wieczór organizowany jest „na mieście” należy pamiętać o zarezerwowaniu sali w klubie aby goście mieli zapewnioną swobodę. Jeśli decydujemy się na zorganizowanie imprezy w domu należy pamiętać o muzyce, przekąskach, napojach, alkoholu. Najważniejszym jest, że jest to impreza dla pana/panny młodej i to on powinien być w centrum uwagi. Warto zorganizować gry w stylu np. jak dobrze najważniejsza osoba na przyjęciu zna swojego współmałżonka.
Ślub i wesele
W dniu ślubu świadkowie powinni czuwać przy swojej „podopiecznym”. Dla zestresowanych młodych bardzo ważne jest wsparcie z naszej osoby. Wszelka pomoc jest bardzo mile widziana, nawet najdrobniejsza: poprawienie sukni, zawiązanie krawata. Sytuacje bywają bardzo różne i trzeba wykazywać inicjatywę zachowując się przy tym bardzo taktownie.
Zarówno w przypadku ślubu kościelnego jak i cywilnego należy świadkowie muszą złożyć podpis na akcie ślubu. Należy więc pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego, który potwierdzi dane świadka. W czasie ślubu obrączki są przekazywane pod opiekę świadka. Oddanie ich w ręce księdza/urzędnika stany cywilnego odbywa się po wyraźnym zwróceniu się prowadzącego ślub „proszę o obrączki”. Są jednak sytuacje, w których następują odstępstwa od tej reguły. Warto więc aby świadek wypytał się o to księdza czy też urzędnika, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu i ewentualnej kompromitacji.
Po zakończeniu ceremonii zaślubin świadkowie stają po obu stronach pary młodej (świadek przy panu młodym, świadkowa przy pannie młodej) i przejmują kwiaty i prezenty od gości wręczane młodej parze aby ci mieli wolne ręce. Jeśli para młoda jest obrzucana monetami, świadkowie również pomagają młodym zbierać bilon. Po zebraniu pieniędzy świadek wręcza swój „zbiór” młodemu a świadkowa pannie młodej.
Na początku wesela mile widziane jest wzniesienie toastu i wygłoszenie krótkiego przemówienia przez świadka. Należy to jednak przedyskutować z kilkoma osobami (świadkową , rodzicami młodych). Przemówienie powinno być miłym zaskoczeniem dla młodych i nie powinno zawierać żadnych gaf, warto więc tekst przygotować wcześniej i dać go do przeczytania kilku osobom.
Jeśli chodzi o strój świadkowie powinni by ć eleganccy. Mężczyzna obowiązkowo garnitur, koszula, krawat, eleganckie buty. Strój świadkowej również powinien być elegancki lecz w żaden sposób nie powinien przyćmić stroju panny młodej. Na ogół świadkowej towarzyszy bukiecik, który jest zmniejszoną kopią bukietu panny młodej.