Cytryna większości osób kojarzy się jednoznacznie – dodatek do drinków, dodatek do herbaty. Okazuje się jednak, że cierpka cytryna może mieć znacznie szersze zastosowanie i to nie tylko w kuchni, lecz w gospodarstwie domowym.
Usuwanie brzydkich zapachów
Brzydki zapach w sprzętach kuchennych zdarza się bardzo często, jednak jego pojawienie się nie oznacza, że musi tak zostać. Co istotne, wcale nie trzeba używać do neutralizacji zapachowych środków chemicznych, płynów, sprayów, lecz właśnie cytryny. Połówki cytryny albo plasterki świetnie odświeżą takie urządzenia, jak mikrofalówka lub zmywarka. W przypadku zmywarki wystarczy połówki cytryny – ze skórką – włożyć do pojemnika na sztućce. Od tej pory nie będzie się już odczuwało nieprzyjemnych aromatów, choć oczywiście przynajmniej raz na tydzień cytrynę trzeba wymieniać.
Przeczytaj także jak usuwać brzydki zapach z lodówki
Sposób na usunięcie atramentu
Pomimo popularności długopisów nadal wiele osób używa pióra i tym samym atramentu. Dotyczy to w szczególności dzieci, które nie tylko piszą w szkole piórem, ale brudzą się atramentem, zarówno na palcach, jak i na ubraniach. Każdy rodzic wie, że takie zabrudzenie jest trudne do usunięcia przy pomocy zwykłych proszków. Okazuje się jednak, że sok z cytryny ma wyjątkową moc i z powodzeniem, naniesiony na plamę albo na skórę, może pomóc w pozbyciu się zabrudzenia bez pozostawienia jakiegokolwiek śladu po nim.
Oczyszczanie z kamienia
Kamień, osad na kranach, umywalkach, elementach zlewu pojawia się u każdego chociaż raz. Często stosuje się na nie środki chemiczne, proszki, mogące porysować powierzchnię. Można tego uniknąć, jeśli użyje się do mycia soku z cytryny. Nie trzeba go rozcieńczać z wodą, można stosować sam sok naniesiony na gąbkę lub czyszczony element, choć przed tym warto sprawdzić czy kwaśny sok na pewno go nie uszkodzi.
Przeczytaj także jak sprzątać mieszkanie bez używania silnych środków chemicznych
Czyszczenie i nabłyszczanie biżuterii
Często czyści się zabrudzoną biżuterię solą, jednak nie tylko ona pozwoli przywrócić blask łańcuszkom, kolczykom i innym ozdobom. Biżuterię można czyścić sokiem cytrynowym naniesionym na bawełnianą ściereczkę albo moczyć w wodzie z 1-2 łyżkami soku cytrynowego. Następnie osuszyć. Soku z cytryny lepiej nie używać na starej, cennej biżuterii, jak również na elementach o niepewnym składzie.
Wybielanie prania
Cytryna, a dokładniej sok cytrynowy ma również możliwość zastąpienia tradycyjnego wybielacza do prania. Wystarczy dodać do pojemnika, do którego wsypuje się proszek oraz dodatki przed praniem, sok z cytryny, a wszystkie ubrania będą nie tylko jaśniejsze, a także przyjemniej pachnące.
Zamiast soli
Ograniczenie używania soli jest bardzo istotne, gdyż prowadzi ona do zatrzymywania wody w organizmie, jak również przyczynia się do rozwoju niektórych schorzeń. Aby zminimalizować jej użycie dobrze jest oszukać kupki smakowe i dodawać do sałatek, dressingów oraz marynat sok z cytryny. Nada on potrawie doskonały posmak i nie wyczuje się, że nie ma w niej ani grama soli.
Poznaj 15 nietypowych zastosowań soli
Puszysty ryż
Również ryż może zyskać na jakości dzięki zastosowaniu soku z cytryny. Dotyczy to przede wszystkim gotowania ryżu sypkiego, choć można wypróbować podany sposób na ryżu w woreczkach. Do ryżu i wody dodać 1 łyżkę świeżego soku cytrynowego, po czym pozwolić potrawie ugotować się zgodnie z przepisem. Sok sprawi, że ryż nie będzie się sklejał, będzie bardziej puszysty i biały.