Świeże soki owocowe i warzywne to źródło cennych składników odżywczych, witamin i minerałów. Aby włączyć je do codziennej diety zgodnie z zaleceniami dietetyków można kupować soki jednodniowe albo zacząć przygotowywać je samodzielne. Własnoręczne przygotowanie jest o tyle lepsze, że zawsze masz pewność jakich składników używasz, samodzielnie je kupujesz, obierasz oraz wyciskasz, najlepiej przy pomocy wyciskarki wolnoobrotowej.
Czym jest wyciskarka wolnoobrotowa?
Do domowego wyciskania soków dla siebie, bądź dla całej rodziny doskonale sprawdzi się wyciskarka wolnoobrotowa do soków. Wyciskarki wolnoobrotowe to urządzenia, które swoim wyglądem mogą przypominać maszynkę do mięsa, do których kawałki owoców i warzyw wkłada się od góry, przez podajnik, a sok spływa do wbudowanego pojemnika albo bezpośrednio do szklanki (w zależności od modelu). Główną zaletą urządzenia są wolne obroty wynoszące od 40 obr/min do maksymalnie 80 obr/min. Jest to istotne dla przyszłej konsystencji soku i jego wartości odżywczych. Wolny nacisk na składniki sprawia, że są stopniowo miażdżone uwalniając z nich płyn. Taki ruch zapobiega również nagrzewaniu się poszczególnych elementów wyciskarki oraz warzyw i owoców. Dzięki temu nie istnieje ryzyko, że wysoka temperatura zuboży sok, niszcząc witaminy i minerały zawarte w produktach.
Warto wiedzieć również, że niektóre z modeli wyciskarek poza standardową funkcją, jaką jest wyciskanie soku mogą przydać się do przyrządzania domowych lodów, koktajli, smoothie, a nawet masła orzechowego.
Rodzaje wyciskarek – jednoślimakowe i dwuślimakowe
Wybierając wyciskarkę niezbędne jest zwrócenie uwagi na jej wnętrze, czyli elementy miażdżące warzywa i owoce. Elektryczne wyciskarki posiadają tzw. ślimaka, mającego kształt spirali. To właśnie on miażdży wkładane do urządzenia składniki. Z uwagi na rodzaj tego elementu można wyróżnić wyciskarki jednoślimakowe oraz dwuślimakowe.
Przykładem nowoczesnej jednoślimakowej wyciskarki wolnoobrotowej, która doskonale się sprawdzi w każdym domu może być np. Hurom One Stop . Zajmuje mało miejsca, doskonale wyciska sok i szybko się ją czyści.
Jednoślimakowe wyciskarki posiadają komorę z pojedynczym, dużym ślimakiem, natomiast dwuślimakowe posiadają komorę z dwoma ślimakami położonymi równolegle obok siebie. Obecnie za lepszy uchodzi drugi rodzaj wyciskarek, mimo że są większe, a ich czyszczenie trudniejsze (czyści się dwie spirale, a nie jedną). Wynika to z faktu, że uzyskiwany dzięki niej sok ma znacznie więcej wartości odżywczych, gdyż podwójny nacisk umożliwia dokładne wyciśnięcie z owoców i warzyw wszystkiego, co się w nich znajduje. Minusem wyciskarek dwuślimakowych jest natomiast bardzo wysoka cena, w porównaniu do jednoślimakowych.
Rodzaje wyciskarek – pionowa i pozioma
Nie tylko ilość ślimaków różni wyciskarki między sobą. Wśród jednoślimakowych można wyróżnić jeszcze poziome i pionowe wyciskarki.
W przypadku pionowych mamy do czynienia ze sprzętem mniejszym, przypominającym sokowirówkę, z komorą na sok i niedużym otworem na owoce i warzywa wkładanymi od góry. Mają niskie obroty, dzięki czemu nie ma ryzyka uzyskania większej temperatury podczas pracy. Nie hałasują i jak na wyciskarkę są łatwe w czyszczeniu. Ich wadą jest jednak brak możliwości ciągłej pracy przez więcej, niż 35-30 minut.
Wyciskarki poziome są większe (mają rozbudowany tył, a pojemnik na sok podstawia się pod wskazany w instrukcji obsługi wylot) i mają większy otwór do wkładania kawałków owoców i warzyw. Ułatwia to uzyskiwanie dużej ilości soku, dlatego wyciskarki tego typu sprawdzają się, jeżeli będzie w nich przygotowany napój dla całej rodziny. Dodatkową zaletą wyciskarek poziomych jest ich wielofunkcyjność. Mają możliwość tzw. homogenizacji, tj. mielenia produktów bez wyciskania z nich soku, co pozwala na otrzymanie przecieru. Domowy przecier przydaje się do przyrządzania takich smakołyków jak: puree, lody, sorbety, a także dania dla dzieci.
Jaką moc na mieć wyciskarka?
Przed zakupem bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na moc wyciskarki. Standardowy przedział mocy to od 100 W do 450 W. Nie trzeba jednak od razu wybierać najsilniejszej, lecz dopasować siłę do produktów jakie mają być w przyszłości wyciskane. Do miękkich owoców wystarczy wyciskarka o mocy 100-150 W, z kolei do warzyw o średniej twardości (marchewka, buraki, seler) wystarczy 150W. Zasada jest taka, że im twardsze warzywa i owoce będą wkładane do wyciskarki, tym większa powinna być jej moc, aby uzyskanie soku nie było trudne oraz czasochłonne.
To jaką wyciskarkę wybierzesz do własnego domu zależy od Ciebie. Warto zapoznać się z różnymi modelami wyciskarek na stronie https://hurom.pl/