W mące mieszkają drobne, białe larwy a z szafki kuchennej wyleciał owad podobny do ćmy? To znak, że masz w domu mole spożywcze. Czym są mole spożywcze, jak się ich pozbyć o tym przeczytasz w naszym artykule.
Jak poznać, że mamy w domu mole spożywcze
Molem spożywczym nazywamy ćmę omacnicę spichrzankę. Ten pospolity szkodnik domowy lubi żerować głównie w pokarmach sypkich takich jak kasza, mąka, cukier, płatki owsiane, mleko w proszku. Potrafią gnieździć się również kawie, herbacie, kakao, można je znaleźć w suszonych owocach czy orzechach a nawet w karmie dla zwierząt.
Dorosły osobnik mola to ćma długości 1 cm i rozpiętości skrzydeł 1,5 cm. Samica składa jaja głównie w produktach sypkich jaja, z których wylęgają się larwy.
Larwy mają około 0,5 cm. Są podłużne, białe z ciemną głową. Kolor larwy może zależeć od spożywanego pokarmu i może być np. żółtawy. Poczwarki są brązowe o długości 7 mm. Poczwarki można znaleźć w trudno dostępnych miejscach (szpary, zagięcia opakowań). Objawami żerowania larw moli spożywczych są lepkie pajęczynki które pojawiają się wewnątrz opakowań z produktami spożywczymi. Pajęczynki te potrafią sklejać sypkie produkty w bryłki.
Podobnie jak w przypadku mola ubraniowego największe szkody wyrządzają larwy. To one żerują w naszych produktach spożywczych i są bardzo łakome. Larwy są bardzo sprytne: potrafią przybrać barwę jedzenia, na którym żeruje przez co jest trudna do zauważenia. Potrafią także przegryźć opakowania, w którym znajdują się produkty spożywcze.
Skąd się biorą mole spożywcze
Najczęściej mole spożywcze do domu możesz nieświadomie przynieść wraz z zakupami zarówno ze sklepu spożywczego jak i zoologicznego. Owady te mogą dostać się również przez kratki wentylacyjne lub przez okno.
Mole spożywcze a mole ubraniowe. Czy się różnią?
Mole spożywcze i mole ubraniowe to zupełnie różne gatunki owadów. Różnią się wyglądem i przede wszystkim dietą. Mol ubraniowy jest żółtawy i mniejszy od mola spożywczego, spożywczy brązowo-szary. Owady te występują w różnych miejscach mieszkania – mole spożywcze spotkamy w szafkach kuchennych, ubraniowe zaś w szafach ubraniowych.
Ważne jest aby prawidłowo rozpoznać owada, z którym zamierzasz podjąć walkę. Sposoby zwalczania moli spożywczych i ubraniowych znacznie się różnią. Przykładowo: popularne są torebki z lawendą, które umieszcza się w szafach w celu odstraszenia moli ubraniowych. Na mole spożywcze nie działają. Wręcz przeciwnie. Mogą stać się nową pożywką dla tych owadów. Dlatego zanim wybierzesz domowy sposób na mole, sprawdź jakiego rodzaju owada dotyczy.
Zobacz też jak się pozbyć moli ubraniowych
Sposoby na pozbycie się moli spożywczych
- Wyrzuć wszystko z szafek, w których przechowujecie produkty spożywcze. Zarówno produkty nowe jak i stare. Jeśli są zarażone nigdy nie pozbędziesz się moli. Nie rób żadnego wyjątku – mąka, kasza, płatki, makaron, kawa, herbata, kakao, rodzynki, orzechy, suszone owoce, słodycze a nawet karma dla zwierząt. Wszystko jest pożywką dla moli spożywczych i wszędzie mogą znajdować się ich jajka. Produkty wrzuć do foliowego worka i wyrzuć do śmietnika za zewnątrz. Zostawienie ich w domowym śmietniku nie ma sensu – mole szybko rozejdą się po kuchni.
- Umyj dokładnie wszystkie wodą z płynem do naczyń lub chusteczkami z płynem antybakteryjnym.Wszystkie szafki przetrzyj roztworem wody z octem w proporcjach 1:1. Do roztworu możesz dodać olejek cytrusowy lub goździkowy.
Zobacz też: zastosowanie olejków zapachowych - Sprawdź kratki wentylacyjne. Jeśli za kratką nie masz zamontowanej siateczek z drobnymi oczkami, zamontuj ją. Dzięki temu owady do dostaną się wentylacją.
- W wysprzątanej kuchni postaw pułapki na mole. Pamiętaj aby używać pułapki dedykowane do zwalczania moli spożywczych. Środki takie mogą być nieskuteczne a nawet mogą być pożywką dla owadów. Pułapek szukaj w drogeriach, sklepach chemicznych, czy internecie.
- Żeby mieć pewność, że nowo przyniesione zakupy nie zawierają moli spożywczych wstaw je do zamrażarki. Niska temperatura zabija larwy moli.
- Kup szczelnie zamykane pojemniki do przechowywania żywności. Przechowuj w nich wszystkie produkty suche i sypkie.
- Mole spożywcze nie lubią zapachu octu, liści laurowych, mięty, cytryny, pomarańczy i wanilii. Jako jako środek prewencyjny można w szafkach umieszczać goździki, liście laurowe, wysuszone cytrusy czy odpowiednie olejki zapachowe.