Miód – słodki produkt działalności pszczół. Warto go mieć w domu nie tylko ze względów spożywczych ale też zdrowotnych. Miód zawiera cenne witaminy A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy i biotynę. Zawiera także wiele składników mineralnych: potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt.
Miód wzmacnia serce, przynosi ulgę przy przeziębieniu, kaszlu, niestrawności, leczy rany. Miód najczęściej dodawany jest jako środek słodzący. Trzeba jednak pamiętać, że traci on swoje właściwości w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza. Dlatego nie dodawaj miodu do gorących napojów, jeżeli mają działać leczniczo.
Miód na wzmocnienie
Jeżeli chcesz wzmocnić swój organizm np. po infekcji grypowej czy kuracji antybiotykowej, przygotuj sobie miksturę na bazie miodu spadziowego i aloesu.
Winko miodowe z aloesem
Wymieszaj 250 g miodu spadziowego ze szklanką soku aloesowego. Sok możesz kupić w sklepie lub wycisnąć samodzielnie z liści aloesu. Dodaj szklankę czerwonego wytrawnego wina. Miksturę przechowuj w lodówce. Przed użyciem wstrząśnij. Pij jedną łyżkę 3 razy dziennie przez 2 miesiące.
Zobacz też: zastosowanie aloesu
Miód na przeziębienie
Bardzo popularnym zastosowaniem miodu jest spożywanie go przy przeziębieniu. Najlepszy tutaj jest miód lipowy. Napary ziół z dodatkiem tego miodu są pysznym lekarstwem przy przeziębieniu.
Napój malinowo-lipowy
Zalej wrzątkiem po łyżeczce kwiatów lipy, rumianku i suszonych malin. Zaparz pod przykryciem około 10 minut. Odczekaj aż ostygnie i dodaj łyżeczkę miodu lipowego. Pij 3 razy dziennie po szklance napoju przy przeziębieniach. Ponadto kwiaty lipy obniża gorączkę. Warto więc przygotować taki napój przy podwyższonej temperaturze.
Napój imbirowo-cytrynowy
Ząbek czosnku przeciśnij przez praskę. Wyciśnij sok z trzech cytryn, Zetrzyj na drobnej tarce centymetrowy kawałek świeżego imbiru. Dobrze wymieszaj wszystkie składniki i zalej niewielką ilością wody. Przetrzyj przez sito do słoika i dodaj kilka łyżek miodu lipowego. Zamknij słoik i energicznie potrząśnij aż miód się rozpuści. Trzymaj w chłodnym ciemnym miejscu. W czasie przeziębienia pij po łyżce 3-4 razy dziennie.
Zobacz też: 8 rozgrzewających napoi na przeziębienie
Miód przy niestrawności i inne dolegliwości przewodu pokarmowego
Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego łagodzą miody mniszkowy – zmniejsza nadkwasotę, działa żółciopędnie, rzepakowy – polecany przy schorzeniach wątroby i trzustki, akacjowy – skuteczny w zaburzeniach pracy jelit i chorobach żołądka.
Miętowo-miodowy napój na niestrawność
Łyżkę świeżych lub suszonych liści mięty zaparz pod przykryciem przez 10 minut. Do przecedzonego i ostudzonego napar dodaj łyżkę miodu akacjowego. Pij 3-4 razy dziennie.
Owsianka z jabłkiem
Przy dolegliwościach żołądkowych (wzdęcia, biegunki, bulgotanie) zaczynaj dzień od owsianki z miodem akacjowym. Wymieszaj 3-4 łyżki płatków owsianych z 2 łyżkami miodu, zalej połową szklanki przegotowanej wody i odstaw na noc. Rano dodaj 5 łyżek mleka lub jogurtu naturalnego. Dodaj starte jabłko, skrop z sokiem z cytryny, dokładnie wymieszaj.
Miód na kaszel
Przy uporczywym kaszlu zarówno suchym jak i mokrym pomoże popularny syrop z cebuli i oczywiście miodu.
Syrop z cebuli
2-3 cebule obierz i pokrój w plastry. Plastry układaj w słoiku i przekładaj łyżką miodu wielokwiatowego. Zakręć słój i wstaw do garnka z ciepłą wodą na kilka godzin. Gdy syrop się oddzieli pij go 3-4 razy dziennie po łyżce stołowej.
Syrop z czosnku i cebuli
Nawilża śluzówkę, działa antybakteryjnie. Dwie główki zmiażdżonego czosnku zalej sokiem z dwóch cytryn. Dodaj 4 łyżeczki miodu i 2 szklanki letniej przegotowanej wody. Odstaw na 2 doby. Pij 2 razy dziennie po 2 łyżeczki.
Miód leczy serce
W różnych chorobach układu krążenia najlepiej sprawdza się miód gryczany, który zawiera sporo rutyny. Ma działanie przeciwmiażdżycowe.
Sok wielowarzywny z miodem
Sprzyja obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi. Zmieszaj pół szklanki miodu gryczanego i po pół szklanki soku z marchwi i buraków. Pij 4 razy dziennie po pół szklanki, godzinę przed posiłkami.
Herbatka głogu lub dzikiej róży
Jeśli walczysz z nadciśnieniem technicznym krwi lub po prostu chcesz ogólnie wzmocnić swoje serce pij herbatki z głogu lub dzikiej róży z dodatkiem miodu gryczanego. Herbatkę ekspresową z wybranych owoców zalej szklanką wrzątku, odstaw pod przykryciem na 20 minut. Gdy przestygnie, dodaj łyżeczkę miodu. Pij 3 razy dziennie przez 6 tygodni. Jeśli przyjmujesz jakieś leki na serce – wcześniej uzgodnij rozpoczęcie takiej kuracji z lekarzem.
Zobacz też zastosowanie głogu
Miód na podrażnioną skórę
Miód można też stosować zewnętrznie w postaci leczniczej maseczki na twarz. Działa regenerująco, antybakteryjnie, łagodzi stany zapalne po trądziku.
Maseczka z żółtkami i mąką owsianą
Wymieszaj: łyżeczkę miodu wrzosowego, łyżeczkę mąki owsianej i żółtko. Rozsmaruj na twarzy, pozostaw na 20 minut. Po tym czasie dokładnie zmyj twarz i posmaruj ją kremem. Maseczka działa regenerująco i oczyszcza pory.
Maść cynamonowa
Wymieszaj trzy łyżeczki miodu wrzosowego z łyżeczką miodu wrzosowego z łyżeczką mielonego cynamonu. Mieszanką posmaruj twarz. Trzymaj 40 minut. Zmyj wodą. Maseczka łagodzi zmiany trądzikowe.
Przeciwwskazania.
Miodu a zatem preparatów z miodem w składzie nie powinny stosować uczulone na jad pszczeli i pyłki kwiatowe. Alergia może objawić się nudnościami, wymiotami, biegunką, swędzącą wysypką. Miodu nie można podawać niemowlętom i dzieciom do 18 miesiąca życia. Pod kontrolą lekarza korzystać z miodu powinny korzystać osoby chore na cukrzycę.