Kto z nas nie lubi owinąć się po kąpieli puszystym ręcznikiem? Kupujemy dobrej jakości miękkie ręczniki z nadzieją, że takie będą zawsze, ale nie. Często się zdarza, że po praniu ręczniki stają się szorstkie i nieprzyjemne. Nie chcesz aby tak było? Przeczytaj cały artykuł a dowiesz się jak to zmienić.
Jak prać prawidłowo, aby mieć miękkie ręczniki po praniu?
Co jest trudnego w praniu w pralce? Wrzucasz ubrania do pralki, naciskasz guzik i gotowe. Pamiętaj jednak o kilku zasadach.
Pamiętaj, aby bęben pralki nie był przeładowany. Ręczniki, jeansy i inne ciężkie i chłonne tkaniny potrzebują dużo wody by zostać odpowiednio wypłukane. Jeżeli przeładujesz pralkę nie będzie możliwe ani dokładne wypranie czy wypłukanie. W rezultacie proszek czy żel do prania nie zostanie porządnie wypłukany, pozostanie w tkaninie frotte a ręczniki będą szorstkie i sztywne.
Aby proszek został dobrze wypłukany potrzeba odpowiedniej temperatury wody. Im wyższa tym lepiej. Pamiętaj jednak nie przekraczać zalecanej na etykiecie.
Nie przesadzaj z ilością środków do prania. Stosuj miarkę, czytaj etykiety na proszku, żelu do prania. Niektórzy wychodzą z założenia, że jeśli dodadzą więcej żelu czy proszku do prania pralka upierze lepiej. To tak nie działa. Pralka będzie miała problem z wypłukaniem detergentów. Jeśli więc pierzesz brudniejsze ubrania stosuj dłuższe programy pralki lub zastosuj opcję prania wstępnego.
Chcesz mieć miękkie ręczniki – zrezygnuj z tradycyjnych płynów do płukania tkanin
Jeśli wierzyć reklamom płyn do płukania to miękki miś, obietnica puszystości. Nie do końca tak jest. Nadmiar płynu otacza włókna woskową otoczką, sprawiając, że ręczniki tracą zdolność do wchłaniania wilgoci, schną wolniej i stają się szorstkie. Warto więc może zrezygnować z płynu do płukania i przejść na prostsze, tańsze, bardziej ekologiczne rozwiązania.
Ocet zamiast płynu do płukania
Co więc stosować zamiast płynu do płukania? Miękkie ręczniki domowym sposobem można uzyskać poprzez coś naturalnego, ekologicznego i zdrowego – octu. Stosujemy zwykły ocet spirytusowy, inny ocet np. jabłkowy czy winny może poplamić ubranie. Stosowanie octu zamiast płynu do płukania ma jeszcze jeden plus – pozwala utrzymać pralkę w czystości. Rozpuszcza osady z proszku do prania oraz gromadzący się na pralce kamień. Ponadto dodawanie octu do prania sprawi, że kolorowe ubrania nie będą bladły. Wiele osób odrzuca mocny zapach octu. Zapach ten szybko wietrzeje.
Niektórzy, aby mieć miękkie ręczniki po praniu, dodają oprócz octu łyżeczkę sody oczyszczonej. Jednak uważaj dodatek sody oczyszczonej może odbarwić niektóre tkaniny.
Ale co z przyjemnym zapachem znanym z płynów do płukania? Możesz zaopatrzyć się w olejki eteryczne o ulubionym zapachu. Olejki takie możesz wykorzystać do innych celów.
Zobacz także: Olejki eteryczne i ich nietypowe zastosowanie.
Jak zrobić płyn do płukania z octu?
Miękkie ręczniki po praniu, będą gdy użyjesz tej prostej receptury. Pół szklanki octu wymieszaj z połową szklanki wody, dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego i gotowe. Mieszaninę wlewaj do pralki w miejsce na płyn do płukania.
Zobacz także: Usuwanie plam z ubrań – Domowe sposoby
Płyn do płukania z kwaskiem cytrynowym
Jeśli bardzo przeszkadza ci zapach octu możesz wykorzystać kwasek cytrynowy. Do szklanki wody dodaj dwie łyżeczki kwasku cytrynowego, dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.
Prawidłowe suszenie prania
Przed rozwieszeniem ręczników pamiętaj, żeby je porządnie strzepnąć aby włókna się nie napuszyły i żeby schnąc nie posklejały się. Po ściągnięciu ze sznurków strzepnij ręczniki ponownie.
A może suszarka bębnowa
Zastanów się nad kupnem suszarki bębnowej. Mimo, że z każdym rokiem ilość tych urządzeń rośnie w gospodarstwach domowych, nadal nie są zbytnio popularne. Dzięki suszarce uwolnisz dom z widoku schnących na sznurach ubrań, będziesz mieć mniej prasowania. No i ręczniki. Osoby, które po raz pierwszy wyciągają ręczniki z suszarki bębnowej są w szoku jak są miękkie i puszyste.
Zobacz także: Domowe sposoby na środki czystości