Zdrowie kota
Być może załatwianie się poza kuwetą ma przyczyny zdrowotne. Przede wszystkim ważne jest odrobaczenie kota co pół roku, nawet tych, które nie wychodzą na zewnątrz. Szkodliwe dla zdrowia kota pasożyty możemy przynieść sami np. głaszcząc koty wychodzące na zewnątrz. Należy obserwować kota czy przy robieniu potrzeby fizjologicznej odczuwa ból – czy miauczy przeraźliwie, czy przy sikaniu napina grzbiet zamiast rozluźniać mięśnie. Może się zdarzyć, że kuweta może kojarzyć się kotu z bolesnym załatwianiem swoich spraw i nie będzie chciał do nich wchodzić. W takich przypadkach oczywiście należy udać się do weterynarza.
Ważny jest też czynnik stresowy. Koty nie lubią przemeblowań, niektóre źle znoszą obecność niektórych ludzi czy zwierząt. Tu również należy obserwować kota i uzbroić się w cierpliwość i postarać usunąć stresujący czynnik.
Znaczenie terytorium przez kota
Kotki przed rują często załatwiają się poza kuwetą dając wtedy znać o swej seksualnej gotowości. Kocury natomiast znaczą swoje terytorium. Koty zaznaczające teren wydzielają małą ilość moczu o intensywnym zapachu, często na pionowe powierzchnie. Najlepszym wyjściem jest sterylizacja, która oprócz kłopotów ze znaczeniem terenu niesie ze sobą wiele innych korzyści.
Mały kotek i załatwianie do kuwety
Małe kotki „sztuki” zakopywania odchodów uczą się od matki. Jeśli jednak nie zdążyły to właściciel musi go tego nauczyć. Podobnie jak matka należy przenosić kota delikatnie za sierść na karku do kuwety po jedzeniu. Miejsca na podłodze gdzie się załatwił należy przemywać wodą z octem aby zapach moczu nie kojarzył się kotu z miejscem do sikania.
Przy problemach z załatwianiem się kota należy zachować przede wszystkim cierpliwość i spokój. Należy pomóc kotu bo on od nas tego oczekuje.
Przeczytaj także artykuł Jak dobrze dbać i troszczyć się o kota