Dąb szypułkowy (Quercus robur)
Dąb jest rozłożystym drzewem występującym na terenie całego kraju. Występuje w Europie (z wyjątkiem północnej Skandynawii) oraz południowo-wschodniej Azji. Jest gatunkiem długowiecznym, żyje ponad 700 lat. Ze względu na okazałe rozmiary jakie osiąga, sprawia majestatyczne wrażenie i dlatego odgrywa istotną rolę w symbolice i dawniej w kultach religijnych. Jest symbolem długowieczności, dostojeństwa i siły.Znaczenie lecznicze ma przede wszystkim kora dębu, czasami zaś tylko liście i żołędzie oraz naroślą na liściach, czyli galasy (dębianki). Korę zbiera się wiosną, w marcu i kwietniu (kiedy tylko ruszą soki), z młodszych, gładkich 3-5-letnich gałęzi, wyłącznie z wyrębów. Drzew nie wolno korować „na żywo”, dlatego zdejmuje się szarobrunatną lub srebrzystoszarą korę przez odpowiednie nacinanie bądź przez struganie wyłącznie odciętych gałęzi. Suszy się ją na słońcu lub w suszarni powietrznej w temperaturze około 50°C. Galasy (czyli patologiczne naroślą na młodych pędach, w których są jajeczka owada — galasówki) zbiera się wczesną wiosną lub późną jesienią.
Wyciągi z kory zawierają dużo garbników, dzięki którym działają ściągająco na nabłonek czemu doskonale przeciwdziałają np. biegunce, zapobiegają odwodnieniu naszego organizmu, ubytkowi ważnych dla zdrowia soli mineralnych. Garbniki mogą też niszczyć (nawet odporne na antybiotyki) chorobotwórcze bakterie jamy ustnej i przewodu pokarmowego. Wyciągi z kory stosowane są przede wszystkim w nieżytach żołądka i jelit, w chorobach z nadmierną ilością śluzu w jelitach w leczeniu stanów zapalnych śluzówek jamy ustnej i gardła.
Odwar z kory.
Łyżkę suszonej kory dębowej zalać szklanką wody i gotować przez 5 minut. Odstawić na 15 minut, przecedzić. pić w 2-3 porcjach w przypadkach biegunek oraz nieżytów żołądka i jelit.
Kąpiel w odwarze.
Do 15 minutowej kąpieli gotować przez 10 minut odwar z 5 łyżek kory w litrze wody. Kąpiel stosować w zapaleniu skóry, infekcji bakteryjnej, grzybiczej lub drożdżakami.
Połączony odwar kory dębowej i rumianku tworzy doskonały środek ziołowy do moczenia nóg w przypadku ich nadmiernej potliwości.
Nalewka z galasów.
Około 100 g galasów zalać 0,5 1 70% spirytusu. Nalewkę można stosować już po 2 tygodniach: 1-2 łyżeczki „nastoju” na szklankę letniej przegotowanej wody – do płukania jamy ustnej i gardła w przypadku infekcji.