Klimatyzatory i wentylatory to urządzenia, których działanie poprawia jakość życia i pracy w nagrzanych pomieszczeniach. Wentylatory są mniej efektywne i dają jedynie wrażenie ochładzania powietrza. Klimatyzatory rzeczywiście obniżają temperaturę w pomieszczeniu, ale wymagają regularnych konserwacji.
Wybór urządzenia do wentylowania pomieszczeń powinien bazować na geometrii wnętrza oraz mocy klimatyzatora i wentylatora. Parametry te będą wpływać na wydajność i funkcjonalność sprzętu. Do domowego gabinetu o ograniczonym metrażu nie trzeba kupować dużych przemysłowych urządzeń. Moc wentylatora do domu może wynosić około 50 W, co pozwoli na przepływ powietrza o średniej objętości 60 m³/min.
Klimatyzator do domu ‒ jak wybrać?
Klimatyzatory i wentylatory to proste urządzenia, które nie są wymagające i łatwo je zamontować. Wybieramy je, biorąc pod uwagę metraż pomieszczenia oraz mocy. W przypadku klimatyzatora dodatkowym parametrem jest zasięg. Zakup takiego urządzenia warto skonsultować z doświadczonym architektem, który podpowie, jak dobrać klimatyzator do wnętrza pod względem technicznym i estetycznym. Dzięki temu zyskamy pewność, że wybrany przez nas sprzęt będzie działał efektywnie i poprawi komfort użytkowania pomieszczeń. Przykładowym miejscem, w którym szybko znajdziemy profesjonalnych doradców z branży budowlanej, jest https://building-companion.pl/.
Wentylatory ‒ urządzenia o prostej konstrukcji
Najprostszym urządzeniem pomagającym poprawić jakość powietrza w upalny dzień jest wentylator. Jego konstrukcja wykorzystuje mechanizm śmigła z łopatkami. Wytwarza ono powiew i sprawia, że powietrze w dusznym pomieszczeniu zaczyna cyrkulować. Dzięki kompaktowym rozmiarom wentylator sprawdzi się we wnętrzach o niewielkim metrażu. Urządzenie najczęściej jest osadzone na stojaku, a ruchome śmigło otacza aluminiowa bądź plastikowa siatka. Wentylatory dostępne w sprzedaży można podzielić na:
- biurkowe (najmniejsze),
- stojące (najczęściej spotykane),
- kolumnowe (o bardziej nowoczesnym wyglądzie),
- ścienne (nieprzenośne ‒ mocowane na stałe w jednym miejscu),
- przemysłowe (o dużej mocy i solidnej konstrukcji).
Na funkcjonalność wentylatorów wpływa możliwość oscylacji, czyli obracania mechanizmu wiatraka w różne strony. W podstawowych modelach ruch może wynosić około 80°. Na rynku znajdziemy także modele z opcją oscylacji pionowej oraz sterowane automatycznie za pomocą pilota. Regulować można także kąt nachylenia wiatraka. Urządzenia te, mimo że dają wrażenie chłodzenia powietrza, w rzeczywistości nie powodują różnicy w jego temperaturze i mają niewielki zasięg działania.
Klimatyzatory ‒ sprzęty, które obniżają temperaturę powietrza
Klimatyzator to urządzenie bardziej efektywne niż wentylator. Obniża temperaturę powietrza i jest bardziej zaawansowane technologicznie. Wyróżniamy klimatyzatory stacjonarne i przenośne. Pierwsze z nich są montowane na stałe, a obsługuje się je przy użyciu pilota. Sprawdzą się nie tylko jako urządzenia, które chłodzą powietrze, ale także jako ogrzewacze lub osuszacze. Drugi typ to sprzęty mobilne, których lokalizację możemy dowolnie zmieniać. Są mniejsze i lżejsze. Podobnie jak klimatyzatory stacjonarne mają zwykle funkcje: nawiewu, chłodzenia i osuszania. Główną wadą klimatyzatorów jest konieczność regularnej konserwacji i czyszczenia filtrów.