Każda pora roku wymaga odpowiedniego przygotowania ogrodu. Przed nadejściem wiosny sprząta się pozostałości zimy, spulchnia glebę, sprząta. Podobne czynności pielęgnacyjne powinny zostać wykonane jesienią, żeby ogród bez problemu przetrwał chłodne miesiące i mógł odrodzić się wiosną.
Praca pierwsza – przekopanie ziemi
Zanim zaczną się mrozy należy przekopać ziemię w ogrodzie. Zazwyczaj jesienna pogoda sprzyja temu, ponieważ ziemia jest miękka, często wilgotna, więc nie trzeba wbijać w nią łopaty przesadnie mocno. Dzięki tamie ku zabiegowi zyska się dobre napowietrzenie ziemi i wzbogaci ją w cenny azot. Po przekopaniu gleba będzie odpoczywała do wiosny stając się bardzo wartościową, czyli idealną na wiosenne sadzenie. Pomimo większej łatwości w kopaniu łatwo zauważyć, że ziemia skopana jesienią będzie posiadała dużo brył, grud ziemi, które z pewnością będą kusić, aby je zagrabić. Nie rób tego. Bryły mogą pozostać do wiosny – dopiero wtedy rozbij je i zagrab.
Praca druga – nawożenie
W poradniku dobrego ogrodnika nie może zabraknąć wspomnienia o nawożeniu. Jest ono ważne dla roślin które już rosną i które urosną w przyszłości. Jesień to doskonała pora, żeby mocniej nawieźć glebę, co poskutkuje wzrostem roślin w kolejnym sezonie. Bardzo ważne jest dodanie do ziemi potasu oraz fosforu, a także wapniem. Wszystkie te składniki z powodzeniem znajdą się w kompoście, który jest najlepszym nawozem dla ziemi, aż do końca listopada, przy tym łatwo go uzyskać.
Podczas prac związanych z nawożeniem dobrze jest pamiętać, że nie wolno jednocześnie nawozić nawozem organicznym i odkwaszać, zaszkodzi to ziemi i roślinom.
Praca trzecia – trawnik
Niezależnie od tego czy w ogrodzie masz kwiaty, krzewy, drzewa czy tylko połacie trawy, trzeba zadbać o trawnik. Przede wszystkim należy pozbyć się niepotrzebnych liści z trawy, ponieważ zapomniane i ukryte pod naleciałościami zimy stworzą warstwę, która nie pozwoli oddychać ziemi. Jesienią jest czas także na ostatnie koszenie trawy, gdyż od listopada nie będzie to już potrzebne – nie będzie rosnąć, a zimą zostanie przykryta warstwą śniegu. Jeżeli październik jest ciepły można pozwolić sobie na naniesienie na trawnik delikatnej warstwy kompostu, jednak nie jest to działanie niezbędne.
Praca czwarta – pozbywanie się chwastów
Pozbywanie się chwastów to jeden z podstawowych obowiązków ogrodnika niemal przez cały rok. Nie zmienia się to nawet jesienią, gdyż w październiku – ostatni raz przed nadejściem zimy – trzeba usunąć chwasty wyrastające w ogródku, zwłaszcza przy krzakach oraz drzewkach owocowych. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać bez znaczenia, jednak pozbycie się chwastów jesienią sprawi, że wiosną pojawią się znacznie później.
Praca piąta – sadzenie drzew i krzewów
Jeżeli planuje się wzbogacenie ogrodu drzewami owocowymi lub krzewami, jesień to czas kiedy trzeba je posadzić. Nie można czekać z tym procesem, ponieważ drzewa i krzewy powinny przyjąć się w swoim miejscu jeszcze zanim nastaną mrozy. Do przygotowanego dla drzew dołku warto wrzucić trochę kompostu i dopiero wtedy włożyć sadzonkę, przyczyni się to do owocowania wiosną. Jednocześnie połowa października to ostatni moment, żeby przesadzić krzewy i drzewa iglaste.
Praca szósta – sadzenie cebulek
Chcąc uzyskać wiosną piękne rabaty kwiatowe, pełne tulipanów, konieczne jest zasadzenie cebulek jeszcze w październiku. W przeciwnym razie nie wzrosną tak pięknie i bujnie, jak mogą. Przed włożeniem cebulek tulipanów lub narcyzów do ziemi należy ją spulchnić, nieco podlać, a dopiero potem zasypać ziemią. Potem pozostaje tylko czekać na wiosnę, żeby zobaczyć je w pełnej okazałości.