Napar jałowcowy
1 łyżkę rozdrobnionych jagód zalać szklanką wrzącej wody i odstawiamy na około 15 minut, pić w ciągu dnia w 3-4 porcjach po jedzeniu dla pobudzenia apetytu i lepszego trawienia, a także jako środek moczopędny i bakteriobójczy.
Wino jałowcowe
Około 60 g rozdrobnionych owoców zalać litrem wina wytrawnego, podgrzać do wrzenia na wolnym ogniu, odstawić dla zmacerowania pod przykryciem na 3 dni, odcedzić i zlać do butelki. Pić codziennie rano na czczo kieliszek jako środek moczopędny, a na 30 minut przed posiłkiem dla pobudzenia apetytu.
Nalewka jałowcowa
Około 100 g utłuczonych jagód zalać 0,5 1 70% spirytusu i odstawić na 10 dni. pić 1-2 razy dziennie po 10-20 kropli w kieliszku wody w zaburzeniach trawiennych lub wcierać w bolące miejsca.
Powidła jałowcowe
Świeże owoce ugniatać na tyle delikatnie, by nie uszkodzić pestek, zalać wodą i gotować przez pół godziny na wolnym ogniu. Powstały po przecedzeniu i wyciśnięciu przez płótno płyn smażyć na małym ogniu do momentu, aż po dodaniu niewielkiej ilości cukru uzyska konsystencję miodu. Łyżkę powideł rozprowadzić 2 łyżkami wody i zażywać po jedzeniu oraz na noc dla usprawnienia pracy żołądka i nerek.
Kąpiel jałowcowa
Około 1 kg młodych gałązek krzewu i garść owoców gotować przez kilka minut z 2 1 wody. Po przecedzeniu wywar wlać do wanny, by przygotować 15-minutową kąpiel skuteczną w reumatyzmie, artretyzmie i wypryskach skórnych.
Sam owoc jałowca jak i preparaty roślinne zawierające go można kupić w aptece. Dostępne są mieszanki Cholagoga I i II, płyn Cholesol.
Jałowiec stosuje się również jako przyprawa. Jego „leśny” zapach i specyficzny smak nadaje charakteru rybom, mięsom (zwłaszcza dziczyźnie), kapuście kiszonej, marynowanym burakom i grzybom. Gałązek jałowca dodaje się do wędzenia mięsa. Jest też ważnym składnikiem niektórych alkoholi – szkockiego dżinu i naszej jałowcówki. Na Kurpiach wytwarzane jest również piwo jałowcowe.