O tym, że w pewnym wieku zacznie się menopauza wie każda kobieta. O tym, jakie zmiany i problemy jej towarzyszą, również. Jednak wiedzieć, a poczuć to zupełnie inne sprawy. Rozdrażnienie, uderzenia gorąca, czyli dwa najpopularniejsze objawy skutecznie przeszkadzają w codziennym życiu. Zarówno im, jak i pozostałym objawom, można zaradzić popijając odpowiednie zioła.
Dobroczynny dziurawiec złagodzi objawy menopauzy
Znany wszystkim dziurawiec ma doskonały wpływ na układ nerwowy. Dzięki temu uspokaja rozdrażnienie towarzyszące menopauzie, zmniejsza niepokój, na który często skarżą się kobiety, jak również stanowi naturalny antydepresant. Zawdzięczać można to hiperycynie, która znajduje się w roślinie.
Żeby wspomóc organizm dziurawcem, wystarczy pić pół szklanki naparu po posiłku. Decydując się na stosowanie dziurawca, należy pamiętać, że jest to zioło, które uwrażliwia skórę na światło słoneczne, dlatego w czasie jego przyjmowania nie można się opalać.
Zobacz inne zastosowania dziurawca.
Uspokajająca melisa
Melisa znana jest ze swoich uspokajających właściwości i jeżeli nie lubi się dziurawca, melisa będzie idealna. Ma właściwości uspokajające, więc pozwala na usunięcie rozdrażnienia, pomaga w zasypianiu, jak również zapobiega nieregularnemu biciu serca. Aby cieszyć się efektami zioła, wystarczy pijać 2-4 razy dziennie po pół szklanki.
Zobacz też inne zastosowania melisy.
Skuteczny niepokalanek mnisi pomoże przy menopauzie
Niepokalanek mnisi nie jest ziołem, o którym często się słyszy, jednak kobiety przeżywające menopauzę powinny się nim zainteresować. Jest on odpowiedzialny za przywrócenie równowagi hormonalnej. Jej zaburzenie jest głównym powodem nieprzyjemności związanych z przekwitaniem. Może zaradzić napadom gorąca, zmniejszyć dolegliwości związane z nieregularnym miesiączkami oraz złagodzić częste zmiany nastroju, które utrudniają funkcjonowanie zarówno kobiecie, jak i jej najbliższym.
Niepokalanek jest skuteczny, jednak pierwsze efekty jego działania nie są widoczne od razu, lecz dopiero po 2 tygodniach od rozpoczęcia stosowania.
Przydatny mniszek lekarski
Mniszek lekarski, zwany powszechnie mleczem, jest doceniany od lat jako środek głównie moczopędny. Ma jednak zaletę, o której rzadko się mówi – wspomaga pracę wątroby, a ta z kolei reguluje poziom estrogenu. Ilość kobiecego hormonu zmniejsza się w organizmie w chwili rozpoczęcia menopauzy, co jest powodem wielu dolegliwości. Popijanie naparu z mniszka pozwala na opanowanie części problemów hormonalnych.
Przeczytaj więcej o mniszku lekarskim.
Tajemnicza pluskwica groniasta wobec skutków menopauzy
Chociaż nazwa – pluskwica groniasta – nie brzmi zachęcająco, jest jednak ziołem, które wspiera kobiecy organizm w czasie menopauzy. Znajdują się w nim tzw. fitoestrogeny. Są to związki roślinne, które odpowiadają estrogenowi i w ciele mogą regulować jego braki. Powoduje to zmniejszenie uciążliwych dolegliwości, zwłaszcza napadów gorąca. Jednak na pluskwię groniastą powinny uważać kobiety, które mają poważne problemy żołądkowe, nie jest dla nich przeznaczona i może pogorszyć stan układu pokarmowego.
Kora dębu na dobre sny
Wiele kobiet przechodzących menopauzę skarży się na nocne poty. Jest to uciążliwe, ponieważ przerywa sen i pogłębia zmęczenie. Problemowi może zaradzić napar z kory dębu. Posiada on substancje łagodzące zdenerwowanie i zmniejszające potliwość, dzięki czemu nie trzeba wstawać nocą, aby zmienić piżamę.
Zobacz inne zastosowania kory dębu.