Jakość, grubość, barwa i kształt kieliszków odgrywają doniosłą rolę w uzyskaniu właściwych efektów organoleptycznych. Dodatkowo wpływają na osiągnięcie odpowiednich wrażeń wzrokowych, zapachowych i smakowych.
Kieliszki o barwie szkła białej – czystej należy wybrać tak, żeby można było podziwiać klarowność wina, jego połysk i barwę. Szkło w naszych kieliszkach powinno być cienkie, by istniała możliwość ogrzania wina ciepłem ręki. Kieliszek powinien mieć nóżkę, która zapobiegałaby ogrzewaniu się jego zawartości w przypadku, gdy jest to niepożądane (np. przy szampanie). Jeżeli chodzi o pojemność kieliszka to powinna być dość duża i wynosi 110-140 ml, kieliszek powinno napełnić się tylko do 2/3 objętości, wlewając do niego 80-100 ml wina.
Kieliszki do wina maja rozmaite kształty tak więc:
- do win francuskich są stosowane duże kieliszki (do burgundzkiego nieco większe niż do bordoskich), na nóżce średniej długości;
- do win reńskich – tradycyjne kieliszki stosunkowo płaskie, na wysokich, często ozdobnych nóżkach;
- do mocnych win południowych, jak sherry, porto i madera – kieliszki mniejsze o pojemności 75-85 ml oraz węższe – w kształcie tulipana, osadzone na krótkiej nóżce.