Psycholog C. Shawn Green z Uniwersytetu Wisconsin twierdzi, że gry komputerowe na pewno zmieniają umysł. Granie w gry zmienia fizyczną strukturę mózgu, tak samo jak robi to nauka czytania, gry na pianinie lub poruszanie się za pomocą mapy. Podobnie jak ćwiczenia mogą budować mięśnie, tak silne połączenie koncentracji i neuroprzekaźników, takich jak dopamina wzmacnia obwody nerwowe, które mogą budować mózg.
Jednak, co powodują te zmiany i jaki wpływ mają na nasze dzieci?
- Gdy Twoje dziecko gra, jego mózg wykonuje prawdziwy trening. Aby wygrać trzeba wielu umiejętności, który dziecko nie nauczy się w szkole, jak np. myślenie abstrakcyjne. Dziecko opanowuje również zdolność rozumienia instrukcji, rozwiązywania problemów, planowania, zarządzania zasobami, logistyką, wykonywania kilku zadań na raz, równoczesnego śledzenia wielu zmiennych, szybkiego myślenia, podejmowania decyzji, analizy, tworzenia strategii, świadomości sytuacyjnej. Dziecko rozwija umiejętność czytania, rozwija zdolności matematyczne, rozumowanie indukcyjne, testuje hipotezy, uczy się również wytrwałości i koncentracji.
- Gry sprawiają, że nauka staje się zabawą. Twoje dziecko lubi gry ze względu na kolory, animacje. Dlatego gry wideo są najlepszymi nauczycielami i mogą pomóc w nauce trudnych przedmiotów, takich jak matematyka.
- Gry wideo zwiększają pewności siebie i poczucie własnej wartości. Wygrywając kolejne poziomy trudności Twoje dziecko uważa się za lepsze i może przenosić to nastawienie do rzeczywistości.
- Zły wpływ gier na dzieci opiera się na przemocy, którą zawierają. Badania naukowe potwierdzają, że u dzieci, które grają w bardziej brutalne gry odnotowano więcej agresywnych myśli, uczuć i zachowań.
- Zbyt częste granie sprawia, że Twoje dziecko może izolować się od ludzi. Ponadto, może ono spędzać mniej czasu na innych działaniach, takich jak odrabianie lekcji, czytanie, sport i interakcje z rodziną i przyjaciółmi.
- Gry mogą mieszać rzeczywistość z fantazją.
- Gry mogą mieć złe skutki dla zdrowia u niektórych dzieci, powodując otyłość, wady postawy, zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, takie jak zapalenie ścięgien, ucisk nerwu, zespół cieśni nadgarstka.
- Badanie przeprowadzone przez Instytut z siedzibą w Minneapolis sugeruje, że gry wideo mogą być uzależniające dla dzieci. Zwiększają poziom depresji i lęku u dzieci, dlatego też nałogowi gracze często cierpią na fobię społeczną.