Dla wielu osób jesień jest czasem smutnym i kojarzącym się jedyne z mgłą, deszczem oraz pierwszym chłodem. Niesie to za sobą jesienną chandrę, która działa destrukcyjnie na samopoczucie. Żeby mieć w domu coś do ozdoby oraz poprawy nastroju, można przygotować ładną ozdobę, która będzie wykonana z tego, co najpiękniejsze jesienią – z kolorowych liści.
Niezbędnik twórcy – co przygotować?
Miska z liści nie jest skomplikowana do wykonania, jednak zanim przejdzie się do pracy trzeba zgromadzić kilka niezbędnych elementów. Można zakupić je w sklepach dla plastyków albo w sklepach internetowych. Do najważniejszych elementów należą:
- sztuczne liście jesienne (czerwone, żółte, pomarańczowe, brązowe).
- klej mod podge matowy,
- pędzel piankowy,
- miseczka,
- nożyczki,
- balon,
- gąbka.
Przygotowanie liści
Liście sprzedawane często w całych paczkach, a nie pojedynczo, dlatego mogą być splątane. Trzeba je rozdzielić na pojedyncze. Wybrać najładniejsze, w najbardziej wyrazistych kolorach, które będą prezentowały się ciekawie na tle całego pokoju i jednocześnie poprawia humor.
Ze wszystkich, wybranych liści usunąć znajdujące się w nich elementy metalowe oraz plastikowe. Utrudniałyby pracę. Wysuwać je należy w taki sposób, żeby samych liści nie uszkodzić w żaden sposób.
Rozmiar miski
Przygotowany balon nadmuchać do takich rozmiarów, jakie ma mieć przyszła miska. Dzięki takiej regulacji można zrobić zarówno małą miskę, jak i wielką misę, jednak trzeba uważać, żeby balon nie pęknął podczas nadmuchiwania.
Gotowy, nadmuchany balon przełożyć wiązaniem w dół do miski albo do garnka, co zadziała niczym podpórka. Balonik nie będzie ruszał się i ułatwi dalszą pracę, a także nie będzie wymagał ręcznego podtrzymywania.
Nakładanie kleju, nakładanie liści
Do niedużej miseczki lub do głębokiego talerza przełożyć klej. Następnie, używając gąbki zacząć nanosić na balon warstwę kleju. Gdy już pokryje się wierzch balony klejącą papką, można przykleić pierwszy listek. Ponownie gąbką przycisnąć go do powierzchni balonu orz wygładzić gąbką, ewentualnie palcami, jednak dobrze jest zminimalizować brudzenie siebie samego.
Jeśli liść dobrze przylega do balonika, można rozpocząć nakładanie kolejnej warstwy kleju, jednak tym razem, pokrywając nie tylko pusty fragment balonu, lecz również ten z liściem. Po zrobieniu tego dodać kolejny listek i potraktować go w podobny sposób – wygładzenie, klej, doklejenie kolejnego.
Konstrukcja miski jesiennej
Czubek balonu, na którym przylepiła się pierwsze liście, powinien zawierać o 2-3 listki więcej, dla poprawy stabilności. Resztę balonika pokryć kolorowym dodatkiem do ¼ jego wysokości, utwardzając wszystkie liście klejem. Po zakryciu odpowiedniej wysokości odstawić konstrukcję na bok, na 60 minut. W tym czasie klej dobrze wyschnie pozwalając na przebicie balonu po upływie wymaganego czasu.
Balon zniknie i zostanie jedynie kolorowa misa, którą można wykorzystać do trzymania owoców, kluczy, drobiazgów.
Zobacz także: