Przez lata dynie były wykorzystywane głównie jako elementy potraw: zup, sałatek lub podstawa przetworów, w tym pysznych dżemów. Jednak dzięki Halloween ich postrzeganie tylko jako produktu spożywczego znacząco się zmieniło. Można z nich zrobić lampiony, ale można również stworzyć z nich wazony do przechowywania kompozycji kwiatowych.
Co należy przygotować?
Przed przystąpieniem do tworzenia wazonu z dyni trzeba przygotować odpowiednie rzeczy, które ułatwią pracę. Nie jest ich wiele, jednak dobrze jest mieć wszystko pod ręką, żeby co chwilę nie odrywać się od działania i nie szukać potrzebnych elementów. Najważniejsze do zrobienia wazonu są:
- dynia mała,
- nóż,
- nożyczki,
- łyżka,
- woreczek lub folia,
- gąbka florystyczna,
- kwiaty i jesienne liście do uzupełnienia wazonu,
- słoiczek,
- miska,
- woda.
Z wielkością dyni nie ma sensu przesadzać, ponieważ za wielka dynia będzie trudna w obróbce i nie będzie najlepszą ozdoba na stół.
Przygotowanie dyni
Dynię trzeba umyć i wytrzeć dokładnie, dzięki temu będzie ładniej wyglądała. Następnie można sięgnąć po nożyk i zacząć nacinać ją wokół zielonego koniuszka. Otwór nie musi być bardzo duży, ale najlepiej zrobić taki, przez który bez problemu przejdzie słoik. Po odcięciu wierzchu dyni podstawić miskę bliżej, przechodząc do wydobywania z jej wnętrza miąższu.
Wydrążenie miąższu
Miąższ z dyni przekładać do miski, ale nie wyrzucać go. Można z niego wydobyć pestki i wykorzystać je do zrobienia smacznego przysmaku. Pestki należy osuszyć dokładnie, przemyć, a następnie uprażyć w piekarniku – z dodatkiem oliwy z oliwek oraz soli. Stanowi to bardzo dobrą przekąskę, przynoszącą zdrowie.
Przygotowanie wnętrza wazonu
Wydrążony środek wyłożyć folią albo woreczkiem aluminiowym, żeby oddzielić miąższ od reszty wnętrza. Wymierzyć gąbkę florystyczną tak, żeby uciąć kawałek pasujący do środka dyni – wymierzyć czy pasuje, po czym zamoczyć gąbkę na 15 minut w wodzie, żeby dobrze nią nasiąkła.
Włożyć gąbkę do środka dyni i przyciąć nadmiar folii. W taki sposób przygotowane wnętrze należy urozmaicić wybranymi kwiatami. Należy przyciąć im końce łodyżek i wbijać po kolei w gąbkę tworząc taką kompozycję, jaką akurat ma się we własnych wyobrażeniach. Kwiaty można urozmaicić liśćmi jesiennymi, kwiatami polnymi, ozdobną trawą oraz innymi kolorowymi dodatkami, które sprawią że bukiet będzie wyglądał znacznie ciekawiej. Z powodzeniem można dodać do bukietu sztuczne owoce.
Dodatkiem do wazonu z dyni mogą być również sztuczne kwiaty, wtedy nie jest potrzebne namaczanie gąbki florystycznej w wodzie.
Przydatna alternatywa
Zamiast gąbki i folii można zdecydować się również na inny sposób wypełnienia dyni, mianowicie włożyć do wydrążonego wnętrza słoik. Napełnić go wodą i dopiero wtedy włożyć kwiaty – będzie to umożliwiało odświeżanie bukietu i sprawi, że dyniowy wazon posłuży w domu znacznie dłużej.
Zobacz także:
- Jak zrobić róże z liści
- Jak zrobić miskę z jesiennych liści
- Jesienne porządki w ogrodzie. Co należy zrobić przed zimą