Ślub oraz wesele to zazwyczaj drogie wydarzenie. Niezależnie od tego jak bardzo chciałoby się ograniczyć wydatki, zawsze coś nadwyręża budżet. Wiadomym jest, że większość panien młodych chce, aby ten dzień był wyjątkowy, jednak narażanie się na przesadne koszta nigdy nie jest dobrym pomysłem.
Lista wydatków ślubnych
Przed przystąpieniem do organizacji ślubu i wesela dobrze jest przygotować listę, na której będą wyszczególnione wszystkie wydatki – suknie ślubna, sala, zespół muzyczny dekoracje oraz zaproszenia. Można nawet dopisać ile pieniędzy można przeznaczyć na każdy cel i trzymać się ustalonych kwot, aby nie przekroczyć posiadanych funduszy.
Suknia ślubna z wypożyczalni
Suknia ślubna prosto z salonu lub szyta na miarę to wydatek rzędu 6-8 tysięcy złotych, a jeśli ma dużo dodatków, może być jeszcze droższa. Tym samym stanowi jeden z najdroższych elementów całego wydarzenia. Zanim zakupi się jakąkolwiek warto zastanowić się czy naprawdę taka suknia jest koniecznością. Będzie założona tylko raz, na jeden dzień i ewentualnie na sesje fotograficzną. Później albo będzie leżała w szafie, albo zostanie wystawiona do sprzedaży. Używaną suknię ślubną ciężko sprzedać, więc może się okazać, że nie zwróci się nawet połowa poniesionych kosztów.
Mając to na uwadze lepiej zdecydować się na wypożyczenie sukni ślubnej z profesjonalnej wypożyczalni. W zestawie często można znaleźć welon i biżuterię do wypożyczenia. Wtedy do kupienia pozostają już tylko buty.
Przeczytaj jak dobrać idealną suknię ślubną.
Bukiet w rozsądnej cenie
Bukiet dla panny młodej oraz kwiaty na stół również mogą nadwyrężyć wydatki, jednak i w tej kwestii można znaleźć ciekawe rozwiązania. Zamawiając kwiaty w kwiaciarni warto nie wspominać na jaką okazję potrzebuje się danej ozdoby. Niestety, słowo „ślub” bardzo często sprawia, że nawet proste, zwykłe rzeczy są droższe. Można tego uniknąć nie podając okazji lub mówiąc, że to na rodzinny obiad, co częściowo jest prawdą.
Jeśli ślub odbywa się wiosną albo latem można zainwestować w samodzielne stworzenie bukietu z polnych kwiatów, a jesienią popuścić wodze fantazji i stworzyć bukiet z kolorowych liści.
Własnoręczne zaproszenia
Kolejnym wydatkiem są zaproszenia, które również mogą być drogie, jak wiele ślubnych akcesoriów. Jednak i w tym wypadku wystarczy odrobina kreatywności, aby znacząco oszczędzić.
Można poszukać zaproszeń w hurtowniach papieru, kupując cały kartonik za rozsądną cenę albo skorzystać z drukarni internetowych, które nie tylko akceptują dowolne wzory, lecz również oferują korzystne promocje, np. jedno zaproszenie za 1zł. Nawet jeśli potrzeba ich więcej, suma nie jest zastraszająca.
Ostatnim sposobem na oszczędzeniu na zaproszeniach jest wykonanie ich samodzielnie, gdyż zakup materiałów wychodzi nie raz taniej, niż kupno gotowych kartoników. Jednak wiąże się to z koniecznością poświęcenia czasu na ich wykonanie.
DJ, nie kapela
Zamówienie całego zespołu na weselną imprezę to spory wydatek – wokalista, muzycy, posiłki dla nich. Jeśli nie ma się nadmiaru pieniędzy lepiej zadowolić się DJ’em. Pozwala to na zróżnicowanie muzyki, ograniczenie kosztów posiłków do jednej dodatkowej osoby oraz zapewnia udaną zabawę i możliwość wybrania utworów, które będą najbardziej bawiły i pasowały do nastroju nowożeńców.
Przeczytaj również artykuł jak dobrze zorganizować ślub i wesele.