Dziecko nie chce chodzić do szkoły: co zrobić, by zachęcić dziecko do chodzenia do szkoły?
Nie dla każdego dziecka szkoła od razu jest przyjemnością, nie każde wita ją z radością, zwłaszcza jeśli to dopiero pierwsza klasa. Często dziecko jest niechętne, ponieważ staje przed nieznanym i w takiej sytuacji rolą rodzica jest zachęcić potomka do szkoły, nauki i związanych z tym nowości.
Nie strasz dziecka
Najgorsze, co można zrobić to przestraszyć dziecko szkołą, mówiąc że to miejsce, gdzie jest tylko rygor i porządek. Dla wielu rodziców taka uwaga może być zaskoczeniem, jednak warto przeanalizować swoje słowa i zastanowić się czy na pewno nie padło wśród nich nigdy zdanie: szkoła ci pokaże, w szkole będziesz musiał zachowywać się porządnie, w szkole nauczysz się w końcu dobrze zachowywać, pani cię okrzyczy jak nie będziesz systematyczny. W uszach dziecka nie jest to zachęta, lecz opis przerażającego miejsca, w którym nie tylko będzie wymagało się od niego mnóstwa rzeczy, ale jeszcze krzyczało i upominało. Taka wizja może wpłynąć na lęk przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Złe opinie o szkole – nie mów ich
Stosunek rodziców do szkoły i nauczycieli przekłada się często na to jaki stosunek mają do nich dzieci. Jeżeli jako rodzic uważasz, że szkoła nie jest tak dobra, jak powinna, że nie uczy dzieci rzeczy potrzebnych, a nauczyciele są niekompetentni – nie mów tego bezpośrednio swoim dziecku ani przy dziecku. Maluch może nabrać przekonania, że szkoła jest miejscem, którym nie warto się przejmować, a więc nie warto się uczyć, co odbije się na stopniach. Jeśli w szkole pojawiły się jakieś nieprzyjemności lepiej wytłumaczyć je dziecku, zobrazuj sytuację słowami dopasowanymi do jego wieku, ale nie mów, że wszystkie rzeczy związane z edukacją są złe.
Zorganizuj miejsce nauki
Pierwsza klasa podstawówki to dla dziecka przejście do nowego etapu. Często dziecko czuje się wtedy doroślejsze – niedawno było przedszkolakiem, a teraz zacznie uczyć się „na poważnie”, będzie odrabiało zadania i zdobywało stopnie. Dobrze jest jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego zorganizować z dzieckiem miejsce jego przyszłej naukowej pracy. Wybrać kącik, w którym ustawione będzie biurko – powinno mieć dobre naturalne oświetlenie, czyli stać blisko okna – oraz krzesło. Niezbędna jest także lampka oświetlająca notatki i książki.
Planowanie wyposażenia kącika, jako miejsca specjalnego, przeznaczonego tylko do jednego celu: nauki, będzie dla dziecka zachęta nie tylko do zdobywania wiedzy, ale i do szkoły. Wynika to z faktu, że maluch będzie czuł, że rodzic traktuje jego nowe obowiązki jako coś poważnego.
Dziecko i rodzic – wspólna nauka
Dla wielu rodziców początek nauki dziecka w szkole oznacza naukę również dla nich. Nie ukrywajmy, wielu nie ma na to ochoty i jawi się im to jako przykra konieczność. Już tutaj popełniany jest błąd. Gdy dziecko zobaczy, że rodzic – który dla niego jest autorytetem – nie widzi w tym frajdy, samo przestanie ją odczuwać.
Skoro dziecko przez pewien czas będzie potrzebowało pomocy w odrabianiu lekcji dobrze jest podejść do tego kreatywnie: bawić się w poszukiwaczy wiedzy, odkrywać, zachęcać do szukania odpowiedzi, poszerzania tematu, a w miarę możliwości do odwiedzania miejsc znanych z historii lub muzeów związanych z tematem lekcji. Dziecko z pewnością pokocha naukę oraz szkołę.