Jak sadzić i wyhodować ładną rzeżuchę?
Rzeżucha niezmiennie kojarzy się z wiosną oraz z czasem wielkanocnym, kiedy uprawia się ją na ozdobę. Aby uzyskać ładną zieloną trawkę i przysmak jednocześnie nie można zacząć pracy na dwa dni przed świętami. Potrzebne jest kilka dni oraz kilka zabiegów, dzięki którym będzie można cieszyć oko soczystą zielenią.
Potrzebne akcesoria
Przed rozpoczęciem uprawy rzeżuchy – w celach ozdobnych bądź spożywczych – konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie akcesoria. Najważniejsze z nich to:
• nasiona rzeżuchy,
• gaza, wata lub pieluszka tetrowa,
• woda.
Nasiona można bez problemu zakupić w marketach, gdy tylko rozpocznie się wiosna, ale dostępna jest również w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych, ledwie za kilka złotych. Poza wodą i materiałem, który zastąpi podłoże, przyda się także pojemnik w którym łatwiej będzie uprawiać roślinkę, np. plastikowy pojemnik po nektarynkach lub lodach.
Są osoby decydujące się na uprawę rzeżuchy w doniczce z ziemią, jednak nie jest to konieczność. Więcej przy tym pracy i bałaganu, a do tego zanim przejdzie się do jedzenia trzeba jeszcze oczyścić roślinkę.
Przygotowanie miejsca dla rzeżuchy
Uprawę należy rozpocząć od przygotowania pudełka na rzeżuchę i wyłożenia go watą lub gazą, na której będzie dobrze rosła. Wybrany materiał nawilżyć wodą, a dopiero po tym wysypać a niej ziarenka. Wata albo gaza nie może być przesadnie nasączona wodą, nie może się w niej topić, gdyż to sprawi, że roślina zgnije od podstaw, zamiast rosnąć.
Wzrost rzeżuchy
Zdarza się, że już po jednym dniu i nocy na wilgotnym materiale można zaobserwować pierwsze pęknięcia w nasionkach. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, zanim wzrośnie do kilku centymetrów, gdyż może zająć to kilka dni. Żeby bez problemu uzyskać ładnie rozrośniętą, zieloną i bujną rzeżuchę niezbędne jest kontrolowanie stanu wody, czyli codzienne podlewanie. Dla rzeżuchy zabójstwem jest brak wody i wysuszone podłoże, dlatego najlepiej ustalić określone godziny podlewania, np. wieczór, dolewając wtedy odpowiednią ilość płynu. Zasadą jest, że podłoże ma być cały czas wilgotne.
Już po 1-2 dniach rzeżucha powinna wyrastać ponad łupinki ziarenek i przypominać młodą trawkę. Po niecałym tygodniu roślinka powinna być już wysoka przynajmniej na 3-4 cm i gotowa do bycia zarówno ozdobą, jak i elementem posiłku.
Rzeżucha jako ozdoba
Delikatna rzeżucha bywa wykorzystywana jako ozdoba, zwłaszcza w okresie wielkanocnym. Na rzeżusze można położyć pisanki, wędliny, sery i nie silić się już na dodatkowe ozdoby. Można także wykorzystać ją jako dekorację stołu, wtedy dobrze jest zadbać o to, aby miała odpowiedni kształt. Nie wymaga to tworzenia trudnych konstrukcji, wystarczy jedynie miska, wata i nasiona. Watę należy ułożyć na odwróconej do góry dnem misce, nawilżyć i rozsypać na niej nasionka. Gdy wyrosną, cała wara pokryje się zieloną trawką, tworząc zieloną kopułę, idealnie komponującą się z tętniącą życiem wiosną.
Rzeżucha jako jedzenie
Sama rzeżucha nadaje się także do jedzenia – o czym niektórzy zapominają. Już gdy wykiełkują nadają się do jedzenia, jako bardzo wartościowy produkt spożywczy. Pasują do jogurtów, sosów, zup i sałatek, natomiast dojrzałą rzeżuchę z powodzeniem można kłaść na kanapki.