Przy zakupie zamka, poza funkcjonalnością i estetyką wykonania, należy się kierować jego odpornością na włamanie. Najlepiej, aby zamek miał potwierdzony certyfikat bezpieczeństwa. Warto tutaj dodać, że w przypadku włamania do domu ubezpieczyciel na pewno zapyta jaki zamek był zamontowany w drzwiach zewnętrznych. Dlatego, aby uniknąć problemów w przyszłości lepiej zakupić droższy zamek z atestem, ale sprawdzony.
Atest klasy C (atest jest wymagany przez ubezpieczycieli). Otwarcie takiego zamka zajmuje złodziejowi ponad 6 minut. Jeśli udaje się to zrobić w ciągu 3-6 minut, zamek ma klasę B.
Czy zamek Gerda wystarczy?
Wiadomo, że zamki Gerdy świadczą o bezpieczeństwie i gwarancji jakości. Wiadome też jest, że nie należą do tanich. Zamiast montować jeden drogi zamek, lepiej jak zamontujemy dwa lub trzy zamki spełniające atesty bezpieczeństwa wymagane przez ubezpieczycieli. W drzwiach wejściowych najlepiej zamontować dwa lub nawet trzy zamki.
Dobrze, jeśli zamki pochodzą od różnych producentów – złodziejowi trudniej je wówczas sforsować. Ale więcej niż trzy zamki osłabiają konstrukcję drzwi. Gdy montowany jest jeden zamek, to powinien on mieć rygiel z kilkoma bolcami i wymienną wkładkę.
Kiedy wymieniać wkładkę?
Kiedy już wybrałeś zamek to pamiętaj, aby nie udostępniać kluczy do domu nieodpowiednim osobom. Jeżeli klucze do mieszkania trafiły w obce ręce (kradzież, remont, wynajęcie itp.) to należy wymienić wkładkę. Pamiętaj, że do zamków atestowanych należy to robić tylko w autoryzowanym punkcie lub u producenta na podstawie kodowanej karty zakupu.