Jaką szkołę wybrać – podstawową, gimnazjum, średnią, studia?
Wybór szkoły to bardzo ważna decyzja. Nieważne czy chodzi o podstawówkę czy studia. Za każdym razem chodzi o los dziecka jego przyszłość. Wybierając szkołę należy zwrócić uwagę na parę istotnych czynników.
Jaką szkołę podstawową wybrać?
Chociaż większość dzieci idzie do rejonowej podstawówki coraz częściej rodzice rozważają inne możliwości.
Ważne jest aby podstawówka była blisko domu. Z czasem dziecko będzie samodzielnie wracało ze szkoły wraz z kolegami. W ten sposób wejdzie łatwiej w nową rzeczywistość. Dla małego dziecka dojazdy mogą być bardzo męczące. Może się czuć osamotnione kiedy po szkole nie będzie mogło spotkać się ze znajomymi.
Warto zrobić wywiad ze znajomymi, których dzieci uczęszczają do podstawówek. Jakie jest ich zdanie o budynku, kadrze, zajęciach dodatkowych.
Duże znaczenie ma pierwszy wychowawca. Nauczyciel wychowania początkowego w klasach 1-3 przesądzi czy dziecko będzie lubiło szkołę. Warto więc przed podjęciem decyzji o wyborze szkoły zamienić kilka słów z przyszłym wychowawcą naszego dziecka.
Znaczenie ma również wielkość szkoły. Duże szkoły są na ogół lepiej zaopatrzone – mają lepsze zaplecze dydaktyczne i sale dydaktyczne. W mniejszej szkole, szczególnie gdy są w niej mniej liczne klasy nauczyciele mają większe możliwości nad indywidualnym kształceniem uczni. W mniejszej szkole łatwiej zauważyć problemy i szybko na nie zareagować.
Dużym atutem są zajęcia pozalekcyjne prowadzone w placówce, do której uczęszcza nasze dziecko oraz infrastruktura: stołówka, boisko, sale dydaktyczne, sala gimnastyczna.
Jeśli żadna ze szkół publicznych nie spełnia naszych wymagań możemy posłać dziecko do szkoły prywatnej. Jest to oczywiście duży koszt i przed decyzją trzeba się poważnie zastanowić. Musimy dowiedzieć się co oferuje taka szkoła czy kadra, infrastruktura naprawdę przewyższa to co oferują szkoły państwowe. Pamiętajmy, że pierwsze lata nauki stanowią fundament edukacji i nie zapomnijmy aby nasze dziecko także brało udział w wyborze szkoły, bo to o jego przyszłość chodzi.
Jakie gimnazjum wybrać?
Dla szóstoklasisty koleżanki i koledzy są bardzo ważni. Dlatego podczas wyboru szkoły kieruje się tym gdzie będzie najwięcej jego kolegów. Wybierając gimnazjum dobrze aby chodził do niego ktoś zaprzyjaźniony. Wiek gimnazjalny jest szczególnie trudny. Nowe środowisko, w którym się znajduje to konieczność zdobycia nowej pozycji.
Gimnazja, które funkcjonują samodzielnie to najczęściej skupisko kipiącej hormonami młodzieży, wśród której nieraz dochodzi do różnych ekscesów. Warto więc wybrać gimnazjum, które znajduje się przy szkole podstawowej lub liceum.
Jeżeli przy podstawówce, do której chodziło nasze dziecko znajduje się gimnazjum to posłanie do niego dziecka jest bardzo dobrym pomysłem. Będzie przebywało w znanym sobie budynku otoczone znajomymi twarzami uczniów i nauczycieli. Również gimnazjum przy liceum jest dobrym rozwiązaniem. Takie gimnazja mają lepszą kadrę i lepiej wyposażone sale dydaktyczne.
Na następnej stronie przeczytaj jak wybrać odpowiednie dla siebie liceum i studia.