Kiedy dochodzi do poważnego zdarzenia na drodze, każdy z nas doskonale wie, że niezwłocznie należy zawiadomić policję, pogotowie i straż, ale zdarzają się równiej mniej groźne stłuczki, kolizje, które nie zawsze wymagają takich interwencji. W takich sytuacjach, nie zawsze wiemy jak postąpić. Tymczasem to właśnie od naszej reakcji po kolizji zależy jak szybko i czy w ogóle uzyskamy należące się nam odszkodowanie. Poniżej przedstawiamy więc kilka prostych czynności, dzięki którym ułatwimy sobie sprawne i pomyślne uzyskanie odszkodowania od ubezpieczalni.
Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy wypadku drogowego lub kolizji?
Pamiętajmy, iż w razie kolizji nie mamy obowiązku wzywania policji, ale ta zasada dotyczy tylko zdarzeń, w których nie ma poszkodowanych osób. Tak więc jeżeli nasza szkoda jest niewielka, a sprawca kolizji poczuwa się do odpowiedzialności, możemy sporządzić oświadczenie. Takie pismo powinno zawierać następujące informacje: – dokładne dane uczestniczących w kolizji, a więc dane dowodu osobistego sprawcy, czyli imię, nazwisko, pesel, adres; – data i miejsce stłuczki, najlepiej poglądowy rysunek z zaznaczonymi kierunkami poruszających się aut i oczywiście podpis sprawcy wypadku pod szkicem; – wyczerpujący i dokładny opis przyczyny i wskazania winnego, numer rejestracyjny obu pojazdów i dokładny opis uszkodzeń. Pamiętamy o numerze polisy OC sprawcy i nazwie ubezpieczyciela. Oczywiście podpisy obu stron, bez nich takie oświadczenie jest nieważne. Jeżeli byli inni świadkowie naszej kolizji, warto poprosić ich o numery kontaktowe i podać ich dane w oświadczeniu. Pamiętajmy oświadczenie należy napisać w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
Kiedy wezwać policję do wypadku drogowego lub kolizji?
Najtrudniejszy przypadek to oczywiście sytuacja w której, żadna ze stron nie poczuwa się do winy. W takim wypadku sprawcę musi ustalić już tylko policja. Należy ją wezwać na miejsce zdarzenia, nawet jeżeli kolizja była niegroźna, tylko wtedy będziemy mogli ubiegać się o odszkodowanie. Oczywiście policję wzywamy zawsze, jeżeli kierowca lub pasażer doznali obrażeń. Firma, która ubezpiecza sprawcę wypadku, musi wówczas pokryć koszty leczenia i ewentualnej rehabilitacji poszkodowanego. Jeżeli ma miejsce powyższa sytuacja, oprócz zeznań policji do odzyskania odszkodowania potrzebna nam będzie dokumentacja medyczna. Wysokość odszkodowania można ustalić na zasadzie ugody.
Kiedy poinformować ubezpieczyciela o szkodzie?
Najlepiej już z miejsca kolizji poinformujmy o tym ubezpieczyciela, u którego sprawca wypadku ma polisę, w związku tym najprościej zgłosić szkodę na infolinię. To co dla nas najważniejsze to sprawdzić, czy sprawca wypadku ma ważne OC, gdyby zdarzyło się tak, że niestety ubezpieczenie jest nieważne koniecznie wezwijmy policję. Do momentu oceny szkód nie naprawiajmy także auta na własną rękę. Jeżeli sprawca ma ważne ubezpieczenie OC, ubezpieczyciel wyśle do nas rzeczoznawcę na miejsce postoju naszego pojazdu i dokona wyceny szkody. Koniecznie poprośmy rzeczoznawcę o numer szkody oraz o kopię jego ustaleń. Ubezpieczyciel powinien wypłacić nam szkodę z polisy OC sprawcy zdarzenia. Przelew powinien być dokonany w ciągu 14 dni od daty sporządzenia protokołu. Likwidacja szkody, może odbyć się na innej zasadzie, a mianowicie wstawiamy samochód na warsztat wskazany prze ubezpieczyciela i naprawa odbywa się bezgotówkowo.
Co zrobić, gdy ubezpieczalnia odmówi nam wypłaty ubezpieczenia z OC?
Jeżeli zdarzy się tak, że zakład ubezpieczeń odmówi nam wypłaty odszkodowania albo co również się zdarza zwleka z wypłatą nam należnej kwoty, zadzwońmy do biura Rzecznika Ubezpieczonych po poradę lub wyślijmy zapytanie emailem. W przypadku, gdy chcemy zgłosić skargę na ubezpieczyciela, należy wysłać ją na adres Biura Rzecznika Ubezpieczonych.