Jeden nieuważny posiłek, oparcie się o świeżo malowany płot i pojawia się ona – PLAMA. Nieumiejętne postępowanie z plamami sprawi, że zostaną one utrwalone a nasze ubranie zniszczone. Plamy są różne jak różne są sposoby walki z nimi. Pamiętaj jeśli chcesz pozbyć się plam musisz pamiętać o kilku zasadach. Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się więcej.
Co trzeba zrobić aby pozbyć się plam?
Przed wrzucaniem ubrań do pralki przepierz je! Namoczenie i dokładne zapranie to sprawdzone metody na wszelkiego rodzaju plamy. Czasami zabrudzenia na długo pozostają na ubraniach – z prostej przyczyny: nieodpowiednia temperatura wody w pralce i niewłaściwy dobór środków piorących zamiast usunąć mogą wręcz utrwalić plamę na tkaninie.
Zanim sięgniesz po domowe sposoby usuwania plam czy odplamiacze wykonaj test. Sprawdź na niewidocznym miejscu tkaniny czy wybrany przez Ciebie środek nie uszkadza materiału i nie odbarwia koloru.
Poniżej przedstawiamy Wam najpopularniejsze plamy i sposoby ich usunięcia.
Antyperspirant
Plamy z antyperspirantu usuniesz z pomocą roztworu wody utlenionej, sody oczyszczonej i wody zwykłej. Z trzech składników zrób roztwór w proporcji 1:1:1 i nanieś bezpośrednio na plamę. Odczekaj 45 minut i upierz.
Atrament
Plamy z atramentu zasyp solą, która wyciągnie barwnik z materiału. Po spłukaniu soli resztki atramentu wywabiaj sokiem z cytryny lub alkoholu. Na plamy z atramentu pomaga również moczenie w ciepłym mleku.
Buraki, barszcz czerwony
Plamy z buraków możesz próbować się pozbyć posypując boraksem i zalewając gorącą wodą.
Zobacz też: zdrowotne właściwości buraka ćwikłowego
Długopis
Chociaż może brzmi to dziwnie plamy z tuszu z długopisu można usunąć lakierem do włosów. Plamę popsikaj lakierem. Możesz również użyć zmywacza do paznokci czy spirytusu. Po tym zabiegu wypierz ubranie normalnie.
Czarne jagody
Plamy z jagód możesz usunąć w roztworze kwasku cytrynowego i wody. Możesz również użyć roztworu octu i wody w proporcjach 1:2 (ocet:woda). Zaschnięte plamy moczymy z kolei w roztworze 1:1. Obojętnie jakiego roztworu użyjesz mocz ubrania kilka godzin a następnie upierz w pralce.
Czekolada
Do usuwania plam z czekolady najlepiej nadaje boraks lub ocet.
Zrób roztwór. Do 1/2 litra wody dodaj 2 łyżki boraksu lub 1 łyżkę octu. Gąbką namoczoną w roztworze przetrzyj plamę. Następnie zaplamioną tkaninę upierz w pralce.
Zobacz też: przepis na gorącą czekoladę do picia
Farba
Sposób na usuwanie plam z farb zależy od jej rodzaju.
Plamy z farby emulsyjnej, olejnej usuniesz za pomocą benzyny ekstrakcyjnej lub specjalnego rozpuszczalnika do farb. Pamiętaj jednak, że te środki mogą odbarwić tkaninę. Innym sposobem jest zastosowanie pasty BHP.
Plamę z farby plakatowej powinno się dobrze wymoczyć w zimnej wodzie z dodatkiem szarego mydła przez kilka godzin (najlepiej na całą noc). Po tym czasie upierz ubrania w pralce. Pamiętaj o moczeniu w zimnej wodzie. Ciepła utrwala kolor).
Plamy z farby artystycznej usuniesz za pomocą terpentyny.
Plamy z farby do włosów można usunąć za pomocą lakieru do włosów. Przed praniem popryskaj plamę lakierem do paznokci. Poplamioną odzież można przecierać wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku, po czym dobrze wypłukać.
Guma do żucia
Przyklejoną do ubrania gumę do żucia zamroź. Możesz włożyć ubranie do zamrażalnika, obłożyć kostkami lodu lub popsikać sprężonym powietrzem. Zamrożoną gumę zdrap nożykiem lub paznokciami. Następnie całość upierz.
Herbata
Plamy z herbaty usuwany polewając je wodą utlenioną.
Kawa, kakao
Świeże plamy z kawy lub kakao zasyp solą. W przypadku starych wywabisz je roztworem boraksu lub amoniaku.
Zobacz też nietypowe zastosowanie fusów po kawie
Krew
Pierwsza zasada usuwania plam z krwi mówi aby nie używać ciepłej ani gorącej wody bo ta może utrwalić plamę.
Plamę z krwi zalej zimną a nawet lodowatą wodą z dodatkiem soli kuchennej. Plamy z krwi można również usuwać pocierające je wacikiem zanurzonym wcześniej w wodzie utlenionej.
Marchewka
Plamy z marchewki są wyjątkowo uciążliwe dlatego musisz działać natychmiast.
Przepierz plamę w wodzie z mydłem i wywieś na słońce. Beta karoten rozpada się pod wpływem promieniowania uv i plama znika.
Makijaż: szminka, tusz do rzęs, podkład, etc.
Jest kilka sposobów na uporanie się z plamami po makijażu.
Plamy takie możesz usunąć wacikiem umoczonym w płynie micelarnym lub chusteczkami do demakijażu.
Plamy z makijażu możesz również przetrzeć namoczyć w alkoholu a następnie uprać normalnie. Możesz użyć również zmywacza do paznokci.
Taką plamę można usunąć pianką do golenia. Nałóż odrobinę kremu do golenia na plamę i pozostaw na 10 minut. Plama powinna rozpuścić się. Za pomocą szmatki zetrzyj piankę a resztki jej zmyj zimną wodą.
Marker
Plamy z markerów możesz usunąć spirytusem salicylowym lub zwykłym.
Do usuwania plam z markera z ubrań używaj wacików moczonych w alkoholu. Możesz używać spirytusu salicylowego lub zwykłego, denaturatu czy ostatecznie wódki.
Mocz
Plamy z moczu usuniesz za pomocą ściereczki zamoczonej w wodzie z rozpuszczoną sodą oczyszczoną. Możesz również użyć soku z cytryny, spirytusu bądź wodą z octem.
Olej, tłuszcz
Plamy ze oleju zarówno silnikowego czy jadalnego domowymi sposobami usuniesz za pomocą masła, płynu do naczyń.
Sposób I: Plamę posmaruj odrobiną masła (margaryny, smalcu) pozostaw godzinę dwie. Po tym czasie zeskrob tłuszcz tępą stroną noża a potem upierz normalnie w pralce.
Sposób II: Plamę z oleju możesz próbować usunąć używając jedynie płynu do naczyń. Zalej plamę płynem do naczyń i uprać tkaninę w ciepłej wodzie. Zamiast płynu do naczyń możesz użyć pasty BHP. Ważne, żeby była bez ścierniwa.
Owoce
Plamy z owoców przecieraj sokiem z cytryny, alkoholem lub wodą utlenioną. Możesz również przetrzeć solą kuchenną. Plamy z owoców wybiela również całonocne moczenie w mleku. Niezależnie jakiej metody użyjesz na koniec wypłucz tkaninę i upierz w pralce.
Płyn do baniek
Płyn do baniek mydlanych (zwłaszcza ten zakupiony w sklepach) pozostawia trudne do usunięcia plamy. Usuniesz je benzyną ekstrakcyjną.
Pot
Żółte plamy z potu usuniesz z pomocą mieszaniny wody utlenionej, sody oczyszczonej i wody zwykłej. Z trzech składników zrób roztwór w proporcji 1:1:1 i nanieś bezpośrednio na plamę. Odczekaj 45 minut i upierz.
Rdza
Z plamami z rdzy dobrze sobie radzi świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Zamiast cytryny możesz użyć roztworu kwasku cytrynowego.
Smar
Plamy ze smaru zarówno ze smaru usuwaj podobnie jak plamy z oleju (patrz wyżej). Pamiętaj aby nie zaprasowywać takich plam. Gorąca temperatura tylko je utrwali i ich usunięcie będzie niemożliwe.
Do usuwania plam ze smaru możesz użyć benzyny ekstrakcyjnej. Namocz wacik w benzynie i przetrzyj plamę. Pamiętaj! Zrób najpierw próbę na niewidocznym fragmencie ubrania. Benzyna może odbarwić ubrania.
Smoła
Plamy ze smoły nacieraj masłem lub margaryną za jakiś czas ściągnij nożem i upierz. Do usuwania tego typu plam możesz używać benzyny. Gdy po praniu pozostanie ślad przetrzyj go wacikiem namoczonym w wodzie utlenionej.
Trawa
Plamy z trawy usuwa możesz usunąć za pomocą alkoholu, wody utlenionej, soku z cytryny. Do usuwania takich plam nie stosuj gorącej wody – utrwali to jedynie zanieczyszczenie.
Plamę pocieraj wybranym środkiem a następnie spłucz zimną wodą.
Wosk
Plamy z wosku usuniesz za pomocą żelazka. Na plamie połóż ręczniki papierowe i przeprasuj kilkakrotnie materiał. Wosk wsiąknie w papier. Możliwe, że będziesz musieć kilkakrotnie wymieniać papierowe ręczniki.
Wino
Najpopularniejszym sposobem na usunięcie plam z wina jest usunięcie jest zasypanie ich solą kuchenną. Sól wchłonie wodę z wina oraz jego barwnik. Możesz również użyć sody oczyszczonej. Plamę po czerwonym winie możesz też usunąć za pomocą białego wina lub szampana.
Żywica
Aby usunąć plamę z żywicy trzeba ją poprzednio zamrozić. Połóż na plamie kostki lodu i poczekaj kilka minut. Po tym czasie nożykiem lub paznokciami (paznokciami będziesz mieć lepsze wyczucie) ściągnij zamrożoną żywicę. Pozostałości żywicy trzeba rozpuścić. Można użyć naturalnego olejku herbacianego albo zastosować spirytus lub aceton. Wybrany środek przy pomocy np. ręcznika papierowego wetrzyj w plamę.