Najlepszym miejscem dla większości roślin pokojowych są okna o wystawie wschodniej i zachodniej. Rośliny nie są tu narażone na działanie palących promieni słońca i nie jest im zbyt ciemno. Na takich pół cienistych stanowiskach najlepiej czują się: prymula, sabotek, azalia pokojowa, szlumbergera, cyneraria, poinsecja, kamelia, pilea, maranta, szeflera, fuksja, fittonia.
Na oknach północnych dobrze będą się czuły gatunki o niewielkich wymaganiach świetlnych. Najbardziej wytrzymałe są bilbergie i aspidistry (nazywane żelaznymi liśćmi). Inne nie kłopotliwe rośliny to: zielistka, cissus australijski, sansewieria, ci- bora (papirus), trzykrotka, szeflera, nefrolep- tis, epipremnum, anturium, begonia królewska, kordylina, figowce (sprężysty, lirolistny, pnący), bluszcz pospolity, monstera, pepero-mia, filodendron pnący, łosie rogi, orliczka, syngonium. Wymienione kwiaty nie tylko są mało wymagające pod względem potrzeb świetlnych, ale i nie sprawią kłopotu nawet początkującemu ogrodnikowi.
Na oknach południowych rośliny żyjące w naturze na suchych stepach i pustyniach najlepiej uprawiać w mocnym świetle. W takich warunkach dobrze się czują kaktusy, a także: męczennica, kliwia, hoja, mirt, klonik pokojowy, koleus, hibiskus (róża chińska), kalanchoe, lipka pokojowa.
Zobacz także
Jak pielęgnować storczyki?
Pielęgnacja storczyków (inaczej orchidee) nie jest trudna. Należy jednak pamiętać, że ich potrzeby są inne niż większości kwiatów …