Wśród licznych odmian sałat rukola jest obecnie najpopularniejsza. Stanowi niezbędny dodatek sałatek, jak również dań na ciepło, np. pizzy. Zamiast za każdym razem kupować ją w sklepie, warto spróbować samodzielnej uprawy, która wcale nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać.
Miejsce dla rukoli
Pierwszym, co trzeba zrobić to wybrać miejsce pod uprawę rukoli. Nie może to być pierwszy lepszy skrawek ogrodu. Musi być dostosowany do przyszłych potrzeb warzywa. Najlepiej nada się miejsce, na które pada delikatny cień. Nie mocny i głęboki, a jedynie rozbijający nadmiar światła słonecznego, które mogłoby spowodować spalenie się warzywa.
Gleba dla rukoli
Po wybraniu miejsca, niezbędne jest zadbanie o właściwą glebę. Nie każda da oczekiwane rezultaty i warzywo o dobrym wyglądzie oraz smaku. Najlepszym rozwiązaniem będzie gleba bogata w składniki odżywcze, przepuszczalna, czyli pozwalająca na swobodne dostarczanie korzeniom odpowiedniej ilości wody oraz wilgotna. Ziemia, w której będzie zasadzona rukola nie powinna być nigdy sucha, jednak trzeba pilnować, aby nie przelać jej, bo zgnije.
Sadzenie rukoli
Gdy miejsce z odpowiednią ziemią – można ją nawieźć nawozem naturalnym – jest już gotowe można przejść do tego, co najważniejsze, czyli sadzenia. Dobrą porą jest czas od maja, gdy jest już ciepło i nie ma ryzyka przymrozków, do września. Świetnym pomysłem jest sadzenie porcji nasion co 2-3 tygodnie. Wtedy ma się znacznie dłużej plony oraz więcej sałaty.
Aby posadzić nasionka należy zdecydować się na oddanie pod ich użycie maksymalnie 2 metrów, jeżeli jest to pierwsza uprawa. Następnie zrobić wgłębienie w ziemi, tworząc linie w 30-to centymetrowych odstępach. Co 10 cm wsypywać kilka ziarenek do wgłębień, przykrywając wszystkie szczelnie ziemią i podlewając nieznacznie. Tak przygotowane ziarna przy odpowiedniej pielęgnacji szybko zaczną wypuszczać pierwsze kiełki.
Pielęgnacja rukoli
Po upływie pierwszych 3-4 tygodni, kiedy sadzonki będą miały pierwsze liście konieczne jest ich przerzedzenie. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, kiedy zamiast w odległości 10 cm, posadziło się je w mniejszej, ponieważ rukola nie powinna rosnąć w odległości mniejszej od siebie o 7 cm. Poza ewentualnym przesadzeniem i przerzedzeniem grządek niezbędne jest regularne usuwanie chwastów. Ziemię pomiędzy sadzonkami można delikatnie wysypać trocinami, żeby nie dopuścić do nadmiernego wzrostu zbędnych chwastów. Konieczne jest również pamiętanie o podlewaniu, zwłaszcza gdy nadchodzą ciepłe, letnie dni. Jeżeli nie dostarczy się rukoli odpowiedniej ilości wody liście staną się gorzkie, co uniemożliwi zjedzenie warzywa. Do zrywania rukoli można przejść w momencie, kiedy liście mają 12 centymetrów.
Zastosowanie rukoli
Jak już wspomnieliśmy rukola ma szerokie zastosowanie kulinarne i warto potraktować ją jako zastępstwo dla zwykłej sałaty lub odmianę, żeby ciągle nie jadać jednej. Dodatkową zaletą warzywa jest istnienie w nim dużej porcji witaminy C oraz składników mineralnych, w tym cynku, fosforu, żelaza, czyli elementów niezwykle potrzebnych każdemu człowiekowi