Nieprzyjemny, zgniły zapach w mieszkaniu. Czarne lub białe plamy na ścianach, meblach, fugach. Oznacza to, że nasze mieszkanie upodobały sobie grzyby i pleśń. Jest to po części nasza wina – wilgotność w naszym domu przekroczyła dopuszczalną normę. Grzyby znalazły sobie idealne warunki do rozwoju.
Utrzymanie odpowiedniej wilgotności w mieszkaniu jest bardzo ważne. Optymalnie powinna wynosić 40-60%. Warto więc zaopatrzyć się w urządzenia do pomiaru wilgotności powietrza. Można je zakupić w marketach. Często oprócz wilgotności mierzą również temperaturę powietrza.
Zbyt mała wilgotność powietrza źle wpływa nasze samopoczucie i zdrowie. Nasze spojówki szybciej wysychają. Pojawiają się także problemy z oddychaniem, zwłaszcza u osób przeziębionych i alergików (zwiększona ilość kurzu w powietrzu).
Zbyt duża wilgotność sprzyja przede wszystkim rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni. Szczególnie narażone są kuchnia i łazienka – miejsca, w których panuje wysoka temperatura i duża wilgotność. Codzienne czynności, takie jak gotowanie, pranie, suszenie ubrań mają wpływ na wzrost wilgotności powietrza. Szczególnie narażone są małe łazienki bez okien i odpowiedniej wentylacji.
Obecność pleśni i grzybów objawia się charakterystycznym zgniłym zapachem. W kątach pojawiają się czarne plamy. Zarodniki grzybów są niebezpieczne dla zdrowia, mogą powodować alergie i schorzenia układu oddechowego. Ponadto obecność grzyba w mieszkaniu prowadzi do zniszczeń ścian i mebli.
Jak więc uniknąć powstawania nadmiernej wilgoci w mieszkaniu w mieszkaniu?
Główną przyczyną powstawania grzyba w pomieszczeniach jest nadmierna wilgotność powietrza oraz krople wody osiadające na ścianach, meblach. Aby tego uniknąć:
- Starajmy się ograniczyć ilość skondensowanej pary wodnej w powietrzu podczas gotowania. Sprawnie działający okap kuchenny rozwiąże problem.
- Jeżeli posiadamy okno w łazience warto je uchylić zwłaszcza po gorącej kąpieli czy prysznicu. Jeśli jednak nie mamy takiego udogodnienia nie zamykajmy szczelnie drzwi po wyjściu z łazienki
- Pranie suszmy na dworze lub balkonie. Starajmy unikać suszenia rzeczy na grzejnikach.
- Jeśli zauważysz, że okno pokrywa się mgłą to przewietrz pokój. Wilgotność powietrza powinna się ustabilizować.
- Nigdy nie wkładaj wilgotnych ubrań do szaf. Odrobina wilgoci w zamkniętym meblu powoduje szybki rozwój pleśni.
Miejsca zaatakowane grzybem należy potraktować chemią. Czasami wystarczy spryskać powierzchnię z czarnym nalotem środkiem wybielającym ubrania zawierającym chlor. Dostępne są również środki, które dodaje się do farb malarskich, klejowych i emulsyjnych a także na drewno. Preparaty te nie zmieniają koloru farby. Decydując się na remont trzeba zwrócić uwagę czy wykwit jest powierzchniowy czy przerósł tynk. Jeśli grzyb przeniknął do tynku należy go zerwać i dokładnie oczyścić podłoże. Jeżeli grzyb zaatakował tylko powierzchnię używamy tylko farby.