- Nieprawdą jest, że kleszcze atakują tylko w lasach lub terenach wiejskich. Coraz więcej notuje się występowań kleszczy w mieście – w parkach, ogródkach działkowych, placach zabaw. Wystarczy trochę gęstej roślinności i wilgoci, by kleszcz miał dobre warunki do oczekiwania na atak.
- Kleszcze w oczekiwaniu na ofiarę spędzają czas na liściach drzew, źdźbłach traw.
- Kleszcze rozpoznają ofiarę na podstawie zapachu.
- Kleszcze nie wbijają się w losowe miejsce na naszym ciele. Podróżują po ciele tak długo, aż trafią na delikatną skórę. Dlatego też często można znaleźć kleszcze za uszami, pod pachami, w pachwinach, pępku itd.
- Kleszcze mogą przenosić niebezpieczne choroby: kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu istnieje szczepionka na tyle bezpieczna, że można ją stosować u dzieci, które ukończyły rok życia.
- Po powrocie ze spaceru po lesie należy sprawdzić czy po naszym ciele nie spaceruje lub już nie wbił się kleszcz.
A co jak jeśli w naszym ciele wbije się kleszcz?
Jak usunąć kleszcza?
Usunąć kleszcza należy korzystając z pęsety. Pęsetą chwytamy kleszcza jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem wyciągamy go. Jeśli zabieg wykonaliśmy prawidłowo w naszej skórze nie powinien zostać aparat gębowy kleszcza, a sam kleszcz powinien ruszać kończynami. Kleszcza należy się pozbyć, ponieważ będzie próbował znaleźć nowego żywiciela i może nas ponownie zaatakować.
Miejsce ugryzienia należy obserwować czy nie pojawiają się plamy, przebarwienia, rumień, opuchlizna. Jeśli zaobserwujesz takie zmiany należy natychmiast udać się do lekarza. Inne niepokające objawy, które możemy u siebie zauważyć to osłabienie, nudności, bóle mięśni czy stany grypopodobne.