Dorośli wiedzą, że święty Mikołaj jak z bajki to nie postać rzeczywista, jednak dla dzieci wiara w Mikołaja, który podróżuje po świecie roznosząc prezenty w ciągu jednej nocy jest bardzo atrakcyjna. Zamiast ignorować to, należy pomóc sprawić, żeby dziecko wierzyło w świętego Mikołaja.
Odpowiadaj na pytania
Pytań dzieci o świętego Mikołaja nie powinno się ignorować. Dzieci powinny uzyskiwać szerokie i kreatywne odpowiedzi dotyczące Mikołaja, jego miejsca zamieszkania, codziennego dnia, prezentów, rodziny. Wiele zależy także od tego, jak dziecko będzie rozumiało Mikołaja i jego istnienie, czy jako kogoś kto jest, ale się go nie widzi, czy kogoś bardziej namacalnego, mieszkającego wraz z elfami i reniferami w dalekiej Laponii.
Rozwiewaj wątpliwości
Nawet najlepsze odpowiedzi mogą nie rozwiać wszystkich dziecięcych wątpliwości. Jeśli maluch lub maluchy negują istnienie świętego Mikołaja, Ty zacznij zadawać pytania. Pytaj czemu tak myślą, czemu uważają, ze prezenty nie są przynoszone przez niego. Na poparcie tez o istnieniu świętego Mikołaja można sięgnąć po bajki, filmy, książki o świętym, przekonując dzieci, że skoro tyle historii o nim i z nim powstało to przecież nie może być całkowicie fikcyjny. Jest to dobry sposób, ponieważ zawsze można sięgnąć po wybrany film, żeby przekonać dzieci o istnieniu świętego. Dobrym filmem do pokazania dzieciom jest „Cud na 34 ulicy”, mówiący właśnie o wierze i niewierze w świętego Mikołaja.
Napiszcie list do świętego Mikołaja
Poza wyjaśnieniami o istnieniu świętego Mikołaja, warto zachęcić dzieci także do napisania listu do niego. Aby podkreślić, że jest to coś wyjątkowego, dobrze jest przygotować papeterię świąteczną, kopertę z motywem świątecznym lub z wizerunkiem reniferów albo świętego Mikołaja. Samo pisanie listu, ozdabianie go, przelewanie na papier swoich pozdrowień oraz prośby o ciekawy prezent, jest dla dziecka dowodem istnienia drugiej osoby. Taki list należy zostawić na parapecie okna albo wspólnie wrzucić do skrzynki na listy przy poczcie.
Można również użyć bardziej nowoczesnego sposobu i napisać z dziećmi email do świętego Mikołaja, bardzo szybko odzyskując odpowiedź zwrotną.
Zobacz jak napisać list do świętego Mikołaja.
Kto przynosi prezenty?
Wątpliwości dziecka są często wynikiem kontaktu z rówieśnikami, którzy powtarzają, że nie ma żadnego świętego Mikołaja i prezenty pozostawiają przy łóżku rodzice. Należy wyjaśnić dziecku, że prezenty święty przynosi tylko dzieciom, które w niego wierzą. Jeżeli nie wierzy, to prezentów nie będzie, jednak wiarę należy pozostawić do osobistego uznania dziecka. Po takim wyjaśnieniu, jeśli maluch uzna, że jednak nie jest zainteresowany w wiarą w świętego Mikołaja trzeba zdobyć się na nie pozostawianie podarunków albo wręczyć dziecku prezent mówiąc, że to od Ciebie, nie od żadnej innej osoby.
Zazwyczaj jednak powiedzenie, że dostanie prezentu jest uzależnienie od świętego Mikołaja sprawia, że dziecko chętniej w niego wierzy, bo niezależnie od wieku pragnie być czymś obdarowane.
Pamiętaj, że jeśli dziecko pomimo wyjaśnień nie daje się przekonać do istnienia świętego Mikołaja – uszanuj to.