Kiedy mięsień pomiędzy przełykiem a żołądkiem (dolny zwieracz przełyku) nie działa prawidłowo kwaśna treść żołądka może wrócić do przełyku wywołując refluks żołądkowo-przełykowym objawiający się zgagą i pieczeniem, uczucie cofania się treści żołądkowej do przełyku.
Jak więc sobie radzić ze zgagą, gdy czujemy gdy kwaśna treść żołądka pali nam gardło?
- Najczęstszą przyczyną refluksu są zbyt obfite posiłki. Najważniejsze jeść powoli, starannie przeżuwając. Lepiej zjeść 6-7 małych posiłków niż tradycyjne 3-4 duże. Nigdy nie najadaj się do syta, ostatni posiłek zjedz 3 godziny przed snem.
- Wyeliminuj niektóre pokarmy: słodycze, dań z chilli, curry, imbirem. Niebezpieczne są też niektóre warzywa: groch, fasola, kalafior. Zrezygnuj również z marynat octowych i owoców cytrusowych.
- Niektóre napoje również sprzyjają powstawaniu refluksu. Ostrożnie zatem z mocną kawą i herbatą, oraz z napojami alkoholowymi i gazowanymi.
- W przypadku otyłości zaleca się schudnięcie. Nie noś również ciasnych ubrań pasków
- Po jedzeniu unikaj pozycji leżącej, staraj się też nie pochylać.
- W czasie snu połóż głowę wyżej – zapobiegniesz dzięki temu nocnemu refluksowi. Można spróbować spać z wezgłowiem uniesionym wyżej.
- Jak najczęściej relaksuj się. Wybierz się na spacer, do kina, spa, zapisz się na lekcje jogi. Ćwicz głębokie oddechy, które rozluźniają mięśnie całego ciała.
- Możesz stosować leki bez recepty zapobiegające refluksowi i łagodzące objawy zgagi np. bioprazol. Jednak nie oczekuj od nich cudów. Przynoszą one chwilową ulgę. Najważniejsze jest zmienić tryb życia jak to zostało opisane wyżej.
Wizyta u lekarza
Jeżeli jednak sposoby opisane wyżej nie skutkują trzeba udać się do lekarza. Poza modyfikacją stylu życia lekarz zaleci przyjmowanie leków silnie zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego. W przypadku braku poprawy konieczna jest interwencja chirurgiczna, jednak do niej dochodzi rzadko – na ogół dobrze dobrane leki wraz ze zdrowym trybem życia likwidują nieprzyjemne pieczenie w gardle.