Jak skutecznie odkwasić oczyścić organizm, odchudzić się i walczyć z alergią?
Często w okresie tak zwanego przednówka, mamy odczucie silnego zmęczenia, brak nam energii i sił do działania, powodem złego samopoczucia bardzo często jest nasz zanieczyszczony i zakwaszony organizm. Jak więc w prosty i domowy sposób zafundować sobie detoks i oczyszczenie naszego organizmu, odzyskać energię do życia, budzić się rano bez tego okropnego uczucia jak byśmy zawalili całą noc? Otóż, mało kto zdaje sobie sprawę, że posiada w domu złoty środek na powyższe dolegliwości, a mianowicie jest nim KASZA JAGLANA.
To królowa wszystkich kasz – mnóstwo w nim witamin i cennych dla zdrowia mikroelementów. Te małe złociste ziarenka, doskonale wymiatają z naszego organizmu toksyny i co bardzo ważne pozwalają również schudnąć! Włączmy więc kaszę jaglaną do naszego codziennego menu i znowu budźmy się rano pełni życia i energii.
Początek dnia
Jeżeli, rano budzimy się zmęczeni pomimo tego, że wcześnie położyliśmy się spać i na dodatek miewamy problemy ze spokojnym snem, powinniśmy zacząć śniadanie właśnie od kaszy jaglanej, po której sami sprawdźcie wróci wam energia. To idealny patent na pierwszy posiłek, bo jest lekko strawny, a zarazem sycący. Polecam więc wypróbowanie jaglanki – kaszę gotujemy na mleku w proporcji: 1 część kaszy, 2,5 części mleka, aż kasza napęcznieje. Następnie dodajemy ulubione owoce np. małego banana i bakalie. Takie proste i szybkie danie doskonale uzupełnia braki magnezu, poprawia nam pamięć i koncentrację.
Najprościej na szybko
Dieta bogata w kaszę jaglana jest lepsza niż głodówka, a to dlatego, że oczyści skutecznie nasz organizm, a po jej zakończeniu nie rzucimy się na jedzenie jak wygłodniałe wilki. Kasza zawiera białko i węglowodany złożone, które utrzymują nam stały poziom cukru we krwi, a co za tym idzie skutecznie zapobiegają napadom głodu. Jeżeli nie mamy czasu na wymyślny posiłek, ugotujmy kaszę na sypko w wodzie w proporcji 1:2,5 (tak samo jak w przypadku mleka) i zjedzmy ją na obiad z pieczoną rybą.
Idealne połączenie to warzywa
Często z braku czasu, jemy tłuste, gotowe dania pozbawione praktycznie całkowicie substancji odżywczych, do tego słodycze i gotowe, czujemy się ociężali i przez to zmęczeni. Powodem złego samopoczucia są zbytnio nagromadzone kwasy w organizmie. Kasza jaglana jest zasadotwórcza, dlatego zmniejsza zakwaszenie spowodowane niezdrowym jedzeniem. Jedzmy więc kasze z gotowanymi lub grillowanymi warzywami np. papryka, cebulą, czy cukinią, warzywa te są bogate w antytoksyny, które doskonale neutralizują wolne rodniki, tak bardzo szkodliwe dla naszego organizmu.
Kto z nas tego nie zna, codzienna walka z apetytem na słodycze to koszmar, zamiast więc czekoladowego batonika, zafundujmy sobie kaszę jaglaną z owocami, mogą być suszone. Owoce zawierają dużo błonnika, zwłaszcza jabłka, błonnik niczym miotełka wymiata z naszego przewodu pokarmowego zbędne produkty przemiany materii. Dobry pomysł to obrać jabłuszka, pokroić je na kawałki i dusić w odrobienie wody w garnku, aż zmiękną. Następnie posypmy jabłka cynamonem i wymieszajmy je z ugotowana kaszą.
Dobre rozwiązanie i dieta dla alergików
Kasza jaglana w przeciwieństwie do produktów na bazie popularnych zbóż jak: pszenica, owies, jęczmień, żyto, czy orkisz, nie zawiera glutenu. Więc są idealnym produktem dla osób uczulonych na to białko. Dla uczulonych osób jagły powinny być podstawowym produktem w kuchni. Jeżeli bardzo drobno je zmielimy , uzyskamy mąkę, którą możemy użyć do robienia naleśników, klusek, a nawet do wypieku domowego naturalnego chleba.
Zdrowa kasza do podprażenia
Ziarna kaszy pozwolą oczyścić nasz organizm z nadmiaru śluzu np. zalegających w oskrzelach. Pozwalają także odzyskać siły po przebytej chorobie i wzmocnią nasz organizm. Tak więc, by zwiększyć te właściwości należy przed gotowaniem uprzednio ją uprażyć. Na suche dno garnka wsypujemy potrzebną nam ilość ziarenek kaszy jaglanej, następnie podgrzewamy ją często mieszając, aż lekko się zrumienią, następnie ugotujmy ją i wykorzystajmy do potrawy.
Kasza jaglana zawiera substancję znaną j pod nazwą lecytyna, pomaga ona usunąć z organizmu nadmiar złego cholesterolu. Tak więc bardzo dobrym sposobem, aby odkwasić nasz organizm, będzie stosowanie jej nie tylko do przekąsek, czy deserów, ale również do głównych dań. Prosty krupnik to znana nam wszystkim zdrowa i pożywna zupa, zamiast kaszy jęczmiennej dodajmy jaglanej, także do gołąbków zamiast ryżu z powodzeniem możemy dodać złocistych ziarenek kaszy. Będzie również doskonałym dodatkiem do różnych zapiekanek warzywnych, czy bezmięsnych kotlecików.
Kasza jest pyszna do sałatek
Kasza jaglana jest bogata w krzemionkę, to minerał, który oczyszcza naszą cerę, poprawia wygląd paznokci i włosów, jest więc doskonałym dodatkiem do wszelkich sałatek. Ugotowaną ostudzoną kaszę, wymieszajmy np. z pokrojoną papryką, pomidorami i pieczarkami, lekko skropmy oliwą i doprawmy solą i pieprzem do smaku.
Dieta bogata w krzemionkę, lecytynę i błonnik, jest doskonała do zrobienia porządku w naszym organizmie. Powyższa dieta jest więc tym prostsza, ponieważ kasza jaglana zawiera wszystkie potrzebne substancje i minerały, aby skutecznie odkwaszać nasze układy pokarmowe. Jeżeli do tej pory w naszym jadłospisie dominowały produkty i dania z białej mąki, mięsa i słodyczy, zafundujmy sobie tygodniową dietę odkwaszająco-oczyszczającą z kaszą jaglana w roli głównej. Dodawajmy ją możliwie do każdego posiłku, a wkrótce zobaczymy efekty w postaci dobrego snu, przypływu energii , zgubimy niezbędne kilogramy i odzyskamy siły w sam raz na nadchodzącą wiosnę.
Osoby, które tutaj trafiły szukały także:
– jak odkwasić organizm,
– odkwaszanie organizmu,
– produkty odkwaszające organizm,
– jak odkwasić organizm dieta