Zapach baraniny jest tak specyficzny, że niewiele osób go lubi. Jednak jest to mięso bardzo smaczne i szlachetne, więc nie warto go sobie odmawiać ze względu na przykry zapach. Charakterystyczny zapach można usunąć na kilka sposobów. W pierwszej metodzie wystarczy bardzo dokładnie wyciąć z mięsa tłuszcz, bo to on powoduje dziwny zapach mięsa. Tyle, że nie wystarczy wycięcie tego tłuszczu, który jest na, zewnątrz, ale konieczne jest także pozbycie się tłuszczu wewnątrz-tkankowego. Dla niektórych może to być trochę kłopotliwe, ale ta metoda gwarantuje usunięcie specyficznego zapachu z baraniny.
Innym sposobem pozwalającym na usunięcie nieprzyjemnego zapachu jest staranne mycie baraniny w ciepłej wodzie. Kolejnym sposobem wymagającym poświęcenia czasu jest moczenie baraniny w maślance lub mleku przez dwa dni – wtedy mięso skruszeje i baranina straci nieprzyjemną woń.
Warto jeszcze dodać, że oprócz zapachu duży wpływ, na jakość i smak mięsa ma okres, w jakim kupiliśmy mięso. Baraninę i jagnięcinę należy jeść tylko wiosną i latem, bo wtedy mięso ze sztuk zabijanych jest najsmaczniejsze. W okresie między październikiem a marcem nie należy kupować tego rodzaju mięsa, ponieważ nie jest ono smaczne.