Psycholog Clay Tucker-Ladd w swojej książce „Psychological Self-Help” proponuje kilka rozwiązań:
Po kłótni wykonaj pierwszy krok
Na pewno po kłótni nie raz zadawałeś sobie pytanie: kto miał rację? Jednak trzeba przyzwyczaić się do tego, że czasami odpowiedź na to pytanie nie jest aż tak ważna, najlepiej odstawić nasze racje na bok aby pomóc wspólnej relacji i doprowadzić do szybszego pogodzenia. Zrób pierwszy krok a pokażesz drugiej osobie, że Ci zależy i chcesz iść na przód.
Skup się na tym co pozytywne
To nie znaczy, że mamy ignorować negatywne kwestie, mamy jedynie przestać się czepiać i wracać do spraw, które nas poróżniły. Nikt nie jest doskonały i każdy z nas codziennie popełnia błędy. Może nadszedł czas aby zwrócić uwagę na wszystkie pozytywne rzeczy w życiu swojego partnera lub przyjaciela?
Nie zamykaj się w sobie – powiedz co czujesz drugiej osobie
Kiedy ludzie wpadają w złość najważniejszą rzeczą jest komunikowanie się. Większość z nas zamyka się w sobie i milczy po kłótni. Niestety to nic nie rozwiązuje, milczenie nie pomaga. Nie licz na to, że druga osoba będzie czytać Ci w myślach. Na przykład, gdy ktoś ciągle nam przerywa odchodzimy i kończymy konwersację, zamiast powiedzieć: „przestań mi przerywać” lub „gdy jedno z nas będzie mówić, drugie niech słucha”. Dziel się swoimi uczuciami. Rób to delikatnie. Zaczynaj zdania od frazy „czuję że”.
Od razu rozwiązuj problem
Nie czekaj długo aby się pogodzić. Konflikt sam się nie rozwiąże a negatywne emocje w nas pozostają. Co więcej dużo trudniej rozmawiać o kwestii, która nas poróżniła po dłuższym czasie, gdyż możemy nie pamiętać dokładnie wszystkich szczegółów. Dlatego najlepiej rozwiązywać wszelkie nieporozumienia „na świeżo”.
Kłótnia i kompromis w związku
Kompromis to bardzo ważny element udanej relacji. Niestety często uważa się go jako słabość. „Jeśli pójdę na ten kompromis, będę kimś, kim nie jestem.”- nic nie jest dalsze od prawdy. Kompromis to wyznacznik naszej mądrości i doświadczenia.