Lato to idealny czas na rozwój drożdżaków odpowiedzialnych za choroby skóry. Kąpiele na basenie, chodzenie z bosymi stopami a do tego ciepło i wilgoć. Efekt? Grzybica stóp. Objawia się ona białawymi wykwitami na skórze stóp, zwłaszcza między palcami. Pojawiają się również pęcherzyki, zaczerwienienia.
Po pierwsze usunąć grzyby odpowiedzialne za grzybicę stóp z odzieży
Gdy zaatakuje nas grzybica stóp w pierwszym kroku należy zająć się skarpetkami i butami. Cóż z tego, że zajmiemy się stopami gdy grzyb dalej będzie mieszkał w naszej odzieży. Stare skarpetki należy wyrzucić lub wyprać w temperaturze 95°C, to samo dotyczy ręczników. Buty, które nie wytrzymają takiej wysokiej temperatury a szkoda jest ich wyrzucić można umyć szamponem przeciwłupieżowym z ketokonazolem, wysuszyć na słońcu i zasypać talkiem przeciwgrzybiczym. Zarówno szampon jak i talk jest to kupienia w aptekach.
Po drugie suche, nieprzegrzane stopy oraz leki przeciw grzybicy stóp
Teraz czas na stopy. Można je smarować olejkiem z drzewa herbacianego (również do nabycia w aptekach). Olejek stosowany dwa razy dziennie dość skutecznie zwalcza grzyby. Na czas kuracji, codziennie przed założeniem butów posypuj stopy talkiem, zwłaszcza między palcami. Talk wysusza skórę unikamy więc w ten sposób tworzenia ulubionej przez grzyby wilgoci. Ważny jest także dobór obuwia. Należy nosić przewiewne buty, unikać tych z grubymi, gumowymi podeszwami. Z leków dostępnych bez recepty warto sięgnąć po Clotrimazol, Lamisilat, Undofen, Oliprox. Kiedy jednak swędzenie nie ustaje należy udać się dermatologa by przepisał silniejsze leki.