Kutia to jedno z tradycyjnych i najbardziej znanych dań bożonarodzeniowych. Nie w każdym regionie kraju istnieje tradycja jej podawania, jednak znana jest w całej Polsce. Wiele osób nie decyduje się na jej przyrządzenie, ponieważ uważa że jest to skomplikowane, jednak poniższy przepis pokaże Ci, że jest łatwiej, niż myślisz.
Tradycja przygotowywania kutii
Kutia znana jest przede wszystkim na wschodnich terenach Polski, ze względu na jej pochodzenie i ścisłe powiązania z kuchnią białoruską, ukraińską, litewską i rosyjską. Prawdopodobnie to z tamtych rejonów przywędrowała ona dalej, stając się w końcu jedną z polskich potraw świątecznych. W niektórych domach bez kutii nie uda się stworzyć tradycyjnego kompletu 12 potraw świątecznych. W Polsce kutia wykonywana jest zazwyczaj z pszenicy, z dodatkami słodkimi, takimi jak: miód, bakalie, mak, jednak w rejonach dalej wysuniętych na wschód oraz na Białorusi zamiast pszenicy bywa używana kasza jęczmienna.
Co jest potrzebne do kutii?
Zanim przejdzie się do jedzenia kutii konieczne jest zebranie odpowiednich składników do jej wykonania. Dobrze jest zadbać o ich odpowiednią jakość i świeżość, w przeciwnym razie smak dania może pozostawiać wiele do życzenia. Wśród podstawowych produktów muszą znaleźć się:
- 1 szklanka łuskanej pszenicy,
- 1 szklanka maku,
- ½ szklanki miodu płynnego, prawdziwego,
- 5 dag rodzinek,
- 10 dag orzechów włoskich,
- migdały bez łupinki,
- pomarańcze kandyzowane ,
- 2 łyżki śmietany.
Przygotowanie pszenicy
Pszenicę kupić bez łusek, żeby nie była podwójnie twarda. Przesypać ją do garnka i zalać zimną wodą. Najlepiej pozostawić pszenicę w wilgoci na całą noc, jednak jeśli potrzebna wersja przyśpieszona, wystarczy 6 godzin. W tym czasie pszenica powinna dobrze zmięknąć, w przeciwnym razie nie będzie nadawała się do jedzenia.
Obróbka pszenicy
Po nocy spędzonej wodzie, należy pszenicą odcedzić, a następnie zalać 2 litrami wrzątku. Jeśli moczyłaś pszenicę w misce, musisz ją przełożyć wcześniej do garnka, zalać i postawić na małym gazie i pod przykryciem. Gotować przez 1 godzinę, dzięki czemu ziarna zmiękną zgodnie z oczekiwaniami, ale należy pilnować, żeby ich nie rozgotować. Po ugotowaniu pszenicę ponownie przecedzić i wystudzić.
Przygotowanie maku
Mak również wymaga wcześniejszego przygotowania. Należy przełożyć go do garnka i zalać wrzącą wodą tak, żeby cały znalazł się pod wodą. Zagotować i ściągnąć z pieca, po czym odstawić do wymoczenia na 5-6 godzin. Po tym czasie mak należy zmielić 2-3 razy w maszynce do mielenia mięsa.
W międzyczasie – gdy mak będzie pod wodą – można zadbać o bakalie, jeśli wymagają pozbycia się skórki. Dotyczy to szczególnie migdałów, jeżeli są w łupinkach. Trzeba wymoczyć je przez 15 minut w gorącej wodzie, a następnie zsuwać z nich brązowe łupinki. Podobnie należy postąpić z rodzynkami, które w czasie moczenia zmiękną.
Ostateczne przygotowanie kutii
Migdały posiekać na kawałki, najlepiej paseczki. Jeśli chcesz dodać daktyle lub figi, wówczas pokrój je w taki sam sposób. Wrzucić wszystkie bakalie do miski, dodać miękką pszenicę oraz zmielony mak oraz miód i zacząć mieszać całość, aby wszystkie składniki zmieszały się ze sobą tworząc pełną bakalii jedność. Gotowa masa to właśnie sycąca, słodka kutia, którą należy podawać z odrobiną śmietanki.