Wycieczka w góry to bardzo dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu. W górach można się zrelaksować, sprawdzić siebie, odpoczywać aktywnie. Można dosłownie zdobywać szczyty 🙂 Góry bywają jednak niebezpieczne, chwila nieuwagi, nieodpowiedni ubiór, nie przestrzeganie zasad może zakończyć się tragicznie.
W górach mierz siły na zamiary!
Ogromnie ważne jest to, aby wyznaczać sobie ambitne cele. Różnego rodzaju trudności stawiane nam na drodze do celu kształtują charakter, jednak podejmując wyzwanie, w tym przypadku zdobycie konkretnego szczytu górskiego, należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz swoich towarzyszy podróży. Góry to natura, a natura potrafi być szczególnie groźna.
Po pierwsze należy obiektywnie ocenić swoje możliwości fizyczne oraz umiejętności poruszania się po trudnym terenie, jakim przecież są właśnie góry. Trzeba również ocenić swoje możliwości psychiczne, między innymi to, jak zachowujemy się w tak zwanych sytuacjach kryzysowych. A takich w górach nie brakuje, począwszy od nagłego załamania pogody (burza, ulewny deszcz, porywisty wiatr!) po wypadek czy inne nieszczęście na szlaku.
W przypadku górskich wędrówek nie ma nic gorszego niż „rzucanie się na głęboką wodę”. Jeśli nie jesteśmy do końca przekonani, czy damy radę pokonać konkretny szlak, lepiej nie ryzykować. Na początek warto wybrać krótszą trasę, aby móc sprawdzić się. Nie powinna to też być trasa trudna technicznie. Trudność należy zwiększać stopniowo.
Przygotowanie górskiej trasy
Wyprawa w góry nie powinna być spontaniczna. W trosce o wspomniane już bezpieczeństwo trzeba przygotować się merytorycznie. Najważniejsze jest poznanie trasy. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o kwestię atrakcji i pięknych widoków. Bynajmniej. Trzeba poświęcić chwilę na przeczytanie szczegółowego opisu trasy, aby poznać ją od strony technicznej, dowiedzieć się, co będzie potrzebne w czasie wędrówki. Obecnie, dzięki Internetowi można bez trudu znaleźć wszystkie praktyczne informacje.
Wyposażenie niezbędne w górach
Najważniejsze są dobrej jakości buty trekkingowe, bo to dzięki nim można swobodnie i bezpiecznie pokonywać trasę. Koniecznie muszą to być buty wysokie, które będą chronić kostkę przed ewentualnymi urazami. Jako że w górach pogoda jest kapryśna, należy ubierać się „na cebulkę” czyli warstwowo. Dobrze jest wyposażyć się w odzież przeciwdeszczową. Ilość prowiantu uzależniona jest od długości trasy, ale zawsze warto mieć przy sobie coś „na ząb” – najlepiej jeśli będzie to pożywienie wysokoenergetyczne (zaleca się zabranie czekolady czy batonika, które szybko pobudzą energię w razie nagłego osłabienia).
Rezygnujemy z napojów słodzonych, gazowanych na rzecz wody! Jeżeli wybieramy się na wycieczkę w nieco chłodniejszym okresie, wskazane jest zabranie ze sobą małego termosu z gorącą kawą czy herbatą. Obowiązkowo zabieramy podręczną apteczkę oraz telefon komórkowy z uprzednio wprowadzonymi numerami miejscowych służb ratunkowych. Zawsze zostawiamy informację o tym, gdzie idziemy i kiedy planujemy powrót! Informację taką możemy powierzyć komuś bliskiemu lub przykładowo pracownikom schroniska czy hotelu, w którym się zatrzymaliśmy.
Górskie wyprawy: samotnie czy w gronie przyjaciół?
Góry mają w sobie niesamowitą magię. Wiele osób chętnie podróżuje po górach samotnie i wybiera te mniej uczęszczane szlaki. Sprzyja to bez wątpienia wyciszeniu, odprężeniu psychicznemu, pozwala na chwilę refleksji. Na tego rodzaju wycieczki nie powinny jednak poznawać sobie osoby, które nie posiadają wystarczającego doświadczenia. Pierwsze wyjścia na szlak warto zaplanować w gronie rodziny, przyjaciół czy znajomych. Jeżeli coś złego się wydarzy, istnieje większe prawdopodobieństwo bezpiecznego powrotu z gór, gdy będziemy mieli wsparcie.
Wprost idealnym rozwiązaniem jest dołączenie do wycieczki zorganizowanej z przewodnikiem. Wycieczka taka zawsze prowadzona jest przed osobę doświadczoną, znającą teren, a tempo marszu dopasowane jest do najsłabszych uczestników. Zazwyczaj za udział w wyprawie płaci się niewielkie pieniądze, ale zdarzają się także wycieczki całkowicie darmowe!