Wielu pracodawców przed wezwaniem kandydata o pracę sprawdza portale społecznościowe danej osoby. Starają się uzyskać jak najwięcej informacji na twój temat. Zatem upewnij się więc czy na Facebooku czy Naszej Klasie nie znajdują się zdjęcia z mocno zakrapianej imprezy czy narzekanie na poprzednią pracę i pracodawcę. Gdy przyszły pracodawca to zobaczy raczej cię nie zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną.
Jak się przygotować do rozmowy o pracę?
Istnieją portale, których zadaniem jest prezentacja nas jako osób aktywnych np. GoldenLine czy Linkedin. Pracodawcy sprawdzają je wszystkie. Pamiętaj, budując profesjonalny wizerunek w sieci zwiększasz swoje szansę na uzyskanie wymarzonej pracy.
Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikujesz. Wejdź na jej stronę internetową, popytaj znajomych, dowiedz się czegoś na jej historii czy też osiągnięć. Dowiedz się czym dokładnie zajmuje się firma i jak najwięcej o swoim przyszłym stanowisku. Tak przygotowany na pewno lepiej postrzegany przez swego przyszłego pracodawcę.
Przed rozmową przygotuj się na nietypowe pytania w stylu „jakim zwierzęciem chciałbyś zostać?”, „jak się widzisz za kolejne 5 lat”. Pracodawcy lubią sprawdzać jak reagujesz w zaskoczeniu, a także czy pracę w ich firmie traktujesz jako chwilową przygoda czy też nie.
Jak napisać CV?
CV powinno być kompletne. Życiorys powinien zawierać nazwy stanowisk, daty, szkolenia, informacje o znajomości języków, systemów komputerowych. Najlepiej skorzystać z gotowych szablonów, które bez problemu znajdziesz w internecie. Pamiętaj, niestaranny wygląd podania, błędy ortograficzne, literówki mają bardzo duże znaczenie.
CV nie może rozmijać się z prawdą. Nie opowiadaj o znajomości języka włoskiego tylko dlatego, że raz byłeś na wycieczce w Rzymie.
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?
Stara zasada jak cię widzą tak cię piszą jest jak najbardziej aktualna. Przychodząc na rozmowę kwalifikacyjną nie możesz się garbić, patrzeć w podłogę, mieć spoconych rąk. Uśmiechnij się, byle nie na głos – wtedy będziesz postrzegany bardziej przyjaźnie przez osobę, która rekrutuję cię na stanowisko.
Im bardziej się przygotujesz przed rozmową twoje opanowanie będzie większe, a przez to będziesz czuł się bardziej komfortowo.
Uścisk dłoni jest również bardzo ważny. Powinien być mocny i stanowczy. Podanie potencjalnemu pracodawcy „zdechłego śledzia” nie zwiększy szans na przyszłą pracę.
Jeśli aplikujesz na stanowisko średniego lub wyższego szczebla powinieneś przyjść na spotkanie w stroju eleganckim. Nie dopuszczalne są dżinsy czy t-shirt. Taki strój może świadczyć o braku szacunku dla pracodawcy i wzbudzić przekonanie, że nie zależy ci na stanowisku.
Jak się zachowywać w czasie rozmowy o pracę
Staraj się uważać na swoje gesty. Wszystko się liczy – sposób jak siedzisz, jak trzymasz ręce, jak podajesz dłoń. Nie opieraj łokci na stole. Jeśli pracodawca proponuje ci szklankę wody, warto z niej skorzystać – nie zaschnie ci w gardle a potencjalny szef doceni poczuje, że doceniłeś jego gościnność. Szklanka wody pomoże również wybrnąć z opresji podczas niewygodnego pytania zadanego przez pracodawcę. Popijając wodę mamy dodatkowe 3-5 sekund, które pozwolą nam ułożyć myśli i lepiej odpowiedzieć postawione pytanie. Niby ten czas to niewiele, ale działa.
Bardzo ważnym elementem branym pod uwagę przez osoby rekrutujące jest twój sposób wysławiania się. Solidnie przygotuj się do rozmowy. Dowiedz się jak najwięcej o stanowisku, na którym być może będziesz pracować. Odpowiadaj krótkimi, zwięzłymi zdaniami. Jak ognia unikaj stwierdzeń typu „nie wiem”, „nie umiem”, „nie pamiętam”, „obawiam się”, „zapomniałem”. Nigdy w czasie rozmowy o pracę nie stawiaj poprzedniego pracodawcy w złym świetle.
Musisz być przygotowany na pytanie o zarobki. Podaj kwotę i przygotuj się na negocjacje. Nie mów „nie wiem”. To tak jakbyś stwierdził, że praca jest mało ważna.
W czasie rozmowy nie unikaj kontaktu wzrokowego. Nie patrzenie w oczy rozmówcy świadczy o braku pewności siebie.
Chociaż jest to oczywiste bardzo często tym się zapomina. Przed rozmową kwalifikacyjną wyłącz telefon komórkowy. Jeśli już o tym zapomnisz – nie odbieraj, to lekceważące.