Przejście z przedszkola, w którym poza nauką było dużo zabawy, do szkoły w której zasady są zupełnie inne, może być dla dziecka wielkim stresem. Nawet jeżeli dziecko nie pokazuje swojego zdenerwowania, warto zadbać o to, żeby było do szkoły dobrze nastawione oraz przygotowane.
Pozytywne nastawienie do szkoły
Dziecko nie powinno traktować szkoły, jako czegoś złego i groźnego, lecz rozpoczynając naukę mieć optymistyczne nastawienie. Stres związany ze zmianą miejsca oraz nauczycielki jest wystarczający, nie trzeba do niego dodawać zdenerwowania związanego z ogromem nauki oraz klasówkami, wystarczy wspomnieć, że nauka będzie inna. Przy tym dobrze jest dodać, że teraz dziecko będzie miało okazję poznać znacznie więcej rzeczy, niż wcześniej. Aby siedmiolatek kojarzył szkołę pozytywnie warto także opowiedzieć o swoich szkolnych perypetiach, wspominając to, co dobre – nowe znajomości, lekcje, ciekawe podręczniki, szkolne zabawy. Opowieści o nauczycielkach, które wymierzały kary lub wstawiały uwagi do dzienniczka lepiej tymczasowo zachować dla siebie, żeby dziecko nie było od początku zdenerwowane postacią nauczycielki. Jeżeli posiada się zdjęcia ze swojego szkolnego okresu, tarczę ucznia, mundurek, dobrze jest obejrzeć je razem z dzieckiem, bo to z pewnością zachęci je do nadchodzących zmian.
Miejsce do nauki
Razem z pierwszoklasistą warto przygotować kącik do nauki, w którym będzie miał możliwość skupienia się nad zadaniami. Nie można dopuścić do odrabiania lekcji przy komputerze lub telewizorze, ponieważ to za bardzo rozprasza i dziecko niczego nie wyniesie z odrabiania zadania domowego. Poza tym przygotowanie takiego kącika zanim rozpocznie się rok szkolny, łącznie z wypełnianiem biurka niezbędnymi akcesoriami pozwoli dziecku poczuć się nieco doroślej i bardziej odpowiedzialnie. W końcu z przedszkolaka zmienia się w ucznia, który będzie miał swoje pierwsze poważne obowiązki. Dla wielu dzieci stanowi to zachęcające wyzwanie.
Szkolna wyprawka
Rozpoczęcie nauki w szkole wymaga również skompletowania wyprawki, w której znajdują się nie tylko podręczniki i ćwiczenia. Jest to jeden z bardziej emocjonujących momentów dla każdego dziecka. Może samodzielnie wybrać zeszyty, piórnik, kredki oraz inne dodatki, niezbędne do rozpoczęcia nauki. Dobrze jest nie narzucać dziecku, jaki zeszyt czy piórnik ma kupić, niech wybierze samo. Będzie to jedna z pierwszych lekcji podejmowania własnych decyzji, która przyda się maluchowi później, w szkolnym życiu, kiedy będzie musiało być bardziej samodzielne. Po zakupach niech młody uczeń poukłada swoje rzeczy w biurku. Z pewnością zanim zaczną się lekcje, dziecko zdąży niejednokrotnie obejrzeć swoje cenne akcesoria.
Miły początek roku szkolnego
Jeżeli szkoła jest blisko i dziecko może do niej samodzielnie dojść, nie powinno być codziennie odprowadzane przez rodziców. Początek pierwszej klasy to czas, żeby pociecha nauczyła się samodzielności. Jednak pierwszego dnia pierwszej klasy nie powinno się zostawiać dziecka samego. Najlepiej zaprowadzić je do szkoły, na uroczyste rozpoczęcie i towarzyszyć w czasie pierwszych chwil w nowej klasie. Należy zdawać sobie sprawę, że nauka w szkole, choć ekscytująca zmienia życie dziecka, dlatego obecność rodzica podczas rozpoczęcia da mu poczucie bezpieczeństwa.
Żeby dodatkowo urozmaicić oraz uczcić ważny dzień dobrze jest zorganizować rozrywki również później, poprzez rodzinne wyjście na lody, wyjście do kina lub spacer z atrakcjami, co pozwoli dziecku kojarzyć początek nauki z tym, co miłe.